Oylat Kaplıcaları

Oylat kaplıcası, Marmara Bölgesi’nin güney kesiminde bulunan Bursa ili, İnegöl ilçesi, Hilmiye Köyünde yeralmaktadır. Kaplıca alanı çevresi ormanlarla kaplı bir vadide konumlanmıştır.

Bursa Oylata ulaşım :
Oylat Kaplıcaları Bursa –Eskişehir karayolu üzerinde İnegöl’e 27 km uzaklıktadır. Bursa’ya kara, deniz ve hava ulaşım araçlarını kullanarak erişmek mümkündür. İstanbul-Bursa karayolu ile 243 km, Ankara-Bursa ise 380 km’dir. Oylat Kaplıcaları, denize 100 km, Uludağ’a 130 km, Bursa Yenişehir Havaalanı’na 50 km, mesafede yer almaktadır.
Oylat Yükseklik :
Kaplıca alanı deniz seviyesinden 840 m yüksekliktedir.

Oylat İklim Özellikleri :
Kaplıca alanındaki iklim özellikleri, Akdeniz iklimine yakın olmakla birlikte karasal iklim kuşağında yer almasından dolayı karasal özellikler göstermektedir.

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri :
Kaplıca suyunun, tedavi özellikleri Sağlık Bakanlığı’nca belirlenmiş olup, hekim kontrolünde banyo uygulamaları seklinde ortopedik ve nörolojik sekellerin rehabilitasyonunda kullanılabilir niteliktedir.

Oylat Termal Su Özellikleri :
Fiziksel Özellikler
Renksiz, berrak.
Kimyasal Özellikler
Bikarbonat, klorür, florür, sülfat, kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, lityum, anyon ve katyon iyonlar.
Fiziko Kimyasal Özellikler
Ph:6,5,
Ec:1450
Sertlik:19,5 Frs
Salitine: 5
Bi-karbonat:29,3 mg/l
Demir:0,032 Nitrat:3,845 mg/lt
Toplam Mineralizasyon
1268 Mg/lt
Sıcaklık
40,5 ºC

Oylattaki Tesis ve Bilgileri :
Oylat Kaplıcalarında üç otel ve bir de apart konaklama üniteleri bulunmaktadır. Bu tesislerin tamamında yaklaşık 690 yatak bulunmaktadır. Orman arazisinde bulunan tesisler Oylat A.Ş. tarafından işletilmektedir. Oylat Kaplıcalarına ait kür merkezine Sağlık Bakanlığı tarafından 14.06.2005 tarih ve 55 sayıile kaplıca işletme izin belgesi verilmiştir.

Kaplıcada bulunan tesisler bütün yıl boyunca açık olmakla birlikte en dolu sezonu yaz mevsimidir. Odalarda termal su bulunmaktadır. Tesislerde balneoterapi, fizik tedavi ve masaj bölümleri yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir