Sorgun Kaplıcaları

Kaplıca Sorgun ilçesine 2 km. mesafede, Yozgat Sivas karayolu üzerindedir. İI Özel İdare Müdürlüğünce yaptırılan kaplıca ve motel faaliyet tedir.

Diğer sıcak su alanlarının kapladığı sıcak alana göre daha geniş bir sıcak alana sahip olan Sorgun sıcak su alanı İlçenin yerleşim alanının doğu sınırlarından başlayıp, Yeni çeltek açık kömür işletmesinin bir kısmını kaplamaktadır. Bu sıcak su kaynağının sıcaklığı 50 C° ile 61 C° sıcak su elde edilmektedir.

Sorgun Kaplıcaları “Bakanlar Kurulu Kararıyla Termal Turizm Merkezi” olarak ilan edilmiştir. Yozgat’ın 34 km. doğusundaki Sorgun İlçesinde bulunan kaplıca sularının Klorlü Sülfatlı, Sodyum Klorür, Sodyum Sülfat sular grubundan olduğu, 50 – 60 °C arasında bir sıcaklığa ve 40 lt./sn. debiye sahip olduğu bilinmektedir. = Kaplıcada Tedavi Olunan Hastalıklar = Sağlık Bakanlığının yapmış olduğu analizler sonucunda kaplıca suyunun aşağıdaki hastalıklara iyi geldiği raporlarla onaylanmıştır. Kaplıca suyu hekim kontrolünde “inflamatuvar romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde; kronik bel ağrısı, eklem hastalıklarının; miyozit, tendinit, travma, fibromiyalji, sendromu gibi yumuşak doku hastalıkların tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında, kronik dönemdeki nörolojik rahatsızlıklarda rehabilitasyon amacıyla, stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında” destekleyici ve tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir.

Ulaşım: İlçeye karayolu ile ulaşım sağlanmaktadır.

Kaynakça: Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir