Sulusaray Kaplıcaları

Sulusaray Kaplıcaları Artova İlçesine bağlı Sulusaray Bucağındadır. Çermikönü Kaplıcası olarak ta anılır. Soğuk ve sıcak su kaynaklıdır. Tarihi eskilere dayanan kaplıca, Roma ve Bizans dönemlerinde, daha sonrada Osmanlı ve Selçuklu döneminde faaliyetini sürdürmüştür. Sodyum klorür ve sülfatlı, bikarbonatlı sulardandır. Bulunduğu yer deniz düzeyinden 750 m. yüksektedir. Romatizma, nevralji ve cilt hastalıkları için büyük fayda sağlar.… Devamını Oku »

Yerköy Kaplıcaları

Yerköy ilçesinde Ankara Yozgat karayolunun 7. km. içerisinde olup, Yozgat iline uzaklığı 47 km.’dir. Yapılan kimyasal ve fiziksel analizler sonucu klorürlü sülfatlı sular grubundan olan bu suyun bilinen en belirgin özelliği cilt hastalıkları ile romatizmal hastalıkları iyileştirici olmasıdır. Yerköy Kaplıcasının suyu, tuzlu, sıcak ve radyoaktiftir. Etkenliği, özellikle termalitesine ve radyoaktivitesine bağlıdır. Lokal olarak uygulandığında, tuzluluğu… Devamını Oku »

Sorgun Kaplıcaları

Kaplıca Sorgun ilçesine 2 km. mesafede, Yozgat Sivas karayolu üzerindedir. İI Özel İdare Müdürlüğünce yaptırılan kaplıca ve motel faaliyet tedir. Diğer sıcak su alanlarının kapladığı sıcak alana göre daha geniş bir sıcak alana sahip olan Sorgun sıcak su alanı İlçenin yerleşim alanının doğu sınırlarından başlayıp, Yeni çeltek açık kömür işletmesinin bir kısmını kaplamaktadır. Bu sıcak… Devamını Oku »

Cavlak Kaplıcası

Boğazlıyan Bahariye (Cavlak) Kaplıcası: Boğazlıyan ilçesine 4.5 km. uzaklığındaki Bahariye köyü yakınlarında Cavlak mevkünde çıkan bu sıcak su 32 C° arasında sıcaklığa sahip iki kuyudan 320 It/sn. debi ile çıkmaktadır. Ayrıca kuyuların bulunduğu düzlükte bu suların oluşturduğu küçük bir gölet bulunmakta ve yabani hayvanların barındığı bir özellik taşımaktadır. Gölette suyun sıcaklığı 28 C civarındadır. Mevcut… Devamını Oku »

Karadikmen Kaplicalari

Yozgat ili Akdağmadeni ilçesinin 17 km. kuzeybatısındaki Karadikmen Köyünde bulunan bu kaplıcanın suyu sülfatlı, sodyum klorürlü sular grubundandır. Kaplıca suyunun sıcaklığı 30-39 derece olup, toplam debisi 0.37 lt/sn. dir. Kaplıcanın suyu çeşitli romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir.

Saraykent Kaplıcaları

SARAYKENT KAPLICASI: Yozgat Sivas karayolu üzerinde, Yozgat’a 70 km. mesafedeki Saraykent ilçesindedir. Kaplıca suyu sodyumklorürlü, sodyumbikarbonatlı ve kalsiyumsülfatlı sular grubundandır. Suyun incelenmesi sonucu romatizmal hastalıklarda kırık çıkık sekellerinde, kadın hastalıklarında, nevrit ve polinevritlerde banyo olarak kullanılmasının fay dalı olacağı tespit edilmiştir. Isı derecesi 74 C° dir. Yozgat’ın termal zenginliklerinden biri olan kaplıca bölgesinde konaklayabileceğiniz oteller bulunuyor.… Devamını Oku »

Yozgat Sarıkaya Kaplıcaları

Yozgat Sarıkaya Kaplıcaları Sarıkaya Kaplıcaları Bakanlar Kurulu kararıyla termal turizm merkezi olarak ilan edilmiştir. Yozgat’ın 77 kilometre güneydoğusundaki Sarıkaya ilçe merkezinde bulunan kaplıca suları florür içeren oligometalik sular grubundan olup, 48 °C sıcaklığa ve 28 lt/sn. debiye sahiptir. (Kaplıca suyunun çıkış sıcaklığı 48C olup dinlendirme yöntemi ile 38-40 °C’de kullanılmaktadır.) Faydaları Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu… Devamını Oku »