Göller

Turna Gölü

TURNA GÖLÜ Kağızman’a bağlı Kötek Bucağı’nın kuzeydoğusundaki volkanik alanda yer alan Turna Gölü’nün alanı 2 km2′den biraz fazladır. Kabaca daire biçiminde olan göl, çevresini saran tepelere doğru birtakım girintiler yapmaktadır. Kıyıları çimenlerle kaplı olan Turna Gölü, bu tepelerden inen kar suları ve dibinden kaynayan pınarlarla beslenmektedir. Orta kesimlerine doğru oldukça derin olan gölde, balık yoktur.… Devamını Oku »

Kars Gölleri

Kars il sınırları içinde çok sayıda göl bulunmaktadır. Bu göllerin önemlileri arasında, Çıldır, Aygır, Aktaş, Kuyucak ve Deniz gölleri sayılabilir. Kars’ta Bulunan Göller: Çıldır Gölü Aygır Gölü Deniz Gölü (Diğer adları: Çengili, Cenkli, Çengli) Aktaş Gölü (Diğer adları: Hazapin, Karzak, Kenarbel, Khozapin, Khozapan) Turna Gölü Çalı Gölü Cili Gölü Gelört Gölü Hekeli Gölü Koz Gölü… Devamını Oku »

Çıldır Gölü

Çıldır Gölü, Ardahan ve Kars il sınırları içerisinde kalan göl, 123 km2 alanı ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük tatlı su ve en büyük ikinci göldür. Deniz seviyesinden 1959 metre yükseklikte bulunan gölün en derin noktası 42 metredir. Çıldır Gölü, bir lâv akıntısı ile bir moloz mahrutu tarafından müştereken meydana getirilmiş bir doğal set gölüdür.… Devamını Oku »

Aktaş Gölü

Aktaş Gölü (Hazapin), Ardahan iliyle Gürcistan sınırında bulunan tektonik oluşumlu bir göldür. Gölün yarısı Gürcistan sınırları içerisindedir. Toplam alanı 27 km² olan gölün 14 km² ülkemize aittir. Rakımı 1.798 m olan göl Çıldır ilçe sınırlarındadır. Sığ olan gölün en derin yeri 10 m kadardır. Gölün kuzey kıyılarında Gürcistan – Türkiye Aktaş sınır kapısı yer alır.… Devamını Oku »

Deniz Gölü

Deniz Gölü, diğer adlarıyla Çengili gölü, Cenkli gölü, Çengli gölü, ilçenin batısında Aras nehrinin 3,5 km kuzeyinde yer alır. Göl deniz seviyesinden 1898 m yüksekliktedir. Alanı 1125 km².dir. Elipse benzeyen gölün en geniş yeri 675 m.dir. Kuzeyden göle karışan dereler, dip kaynakları ve yüzeyine yağan yağmurlar ile beslenir. Aynalı sazanların yaşadığı gölün suları tatlıdır. 2017’de… Devamını Oku »

Aygır Gölü

Aygır Gölü’nün kendisi gibi büyük bir göl olan Çıldır Gölü’ne mesafesi 50 km. Aygır da Çalı Gölü gibi volkanik kayaçlar üzerinde oluşmuş bir lav set gölü özelliği taşıyor. Zemininde tatlı su kaynakları bulunan Aygır, baharda eriyen karlarla su hacmini yükseltiyor. Aygır’ın su potansiyeli oldukça yüksek. Önemli bir doğa alanı olan Aygır gölü, büyükçe bir göl… Devamını Oku »