Karahayıt Kaplıca

Karahayıt kaplıcaları tesisleri Denizli ülkemizin kaplıca bakımından en zengin yerlerinden birisidir. Bu nedenle dünyanın birçok yerinden de şifa bulmak isteyen kişiler denizliye gelir ve kaplıcalarda en az bir hafta tatil yapar. Karahayıt kasabası, Denizli ilinin en iyi kaplıca merkezlerinin olduğu kasabadır. Pamukkale termal kaplıca sınırının içerisindedir. Bu termal su kolunun bir devamıdır. Yer, Pamukkale ilçesinin beş kilometre kadar da kuzey tarafındadır.

Karahayıt kaplıca sularının Pamukkale sisteminden biraz farkı vardır. Bir kere çok daha sıcaktır. Buda şifa oranını arttırmaktadır. Bunun yanı sıra karbondioksiti azdır. Radyoaktivitesi ise oldukça iyi durumdadır. Bu nedenle kaplıca merkezi olarak popüler bir kasaba haline gelmiştir. Deniz seviyesinden yüksekliği ise 950 metredir.

Karahayıt Kaplıcaları Faydaları

Ülkemizden ve dünyadan birçok kişi buraya şifa bulmak için geliyor. Suların özellikleri, hipertermal ve hipotonik maden suyu olmasıyla kalitesini göstermektedir. Kalsiyum miktarı oldukça fazla olan sular, birçok tedavi yöntemi için kullanılabilmektedir. Bu sulardan hem içilebiliyor hem de banyo yaparak fayda sağlanabiliyor. Bu nedenle tesislerde hem banyo yapma yerleri var, hem de suyun içilerek tüketildiği özel tesis yerleri var.

Suların özellikle dolaşım sistemindeki problemleri ortadan kaldırdığı kanıtlanmış durumda. Karaciğer ve safra kesesindeki rahatsızlıklar içinde termal sularına gidilmesi tavsiye edilenler arasındadır. Diabet, gut ve banyo kürleri gibi rahatsızlıklar ve astım, tansiyon, kalp, beyin gibi yerlerde yaşanan sıkıntılara da deva gelen bir kaplıcadır.

Termal Çamur Banyosu

Karahayıt kasabasını önemli kılan bir durum da, kırmızı termal suyudur. Ege Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalarda suyun önemli bir şifa kaynağı olduğu tescil edilmiştir. Su kaynağından her mevsimde 58 derece sıcaklıkta çıkıyor. Bu termal sudan yararlanan birçok kaplıca ve otel Karahayıt kasabasında bulunuyor.

Bunun yanı sıra termal çamur kaynağından şifa görmek içinde buraya gelenler var. Su ve çamur şeklinde çıkan termal kaynak, cilt hastalıklarına iyi geliyor. Cildin yumuşaması, tıkanmış gözeneklerin açılması, çatlakların kapatılması veya selülitlerin yok edilmesi için termal çamurdan fayda sağlanıyor.

Konaklama

Termal oteller sayesinde tatilinizi mükemmel bir şekilde geçirebilirsiniz. Kırmızı suyun bulunduğu termal otellerde konaklayabilir, içme ve banyo yapma imkanlarını değerlendirebilirsiniz. Bunun için Karahayıt kasabasında tercih edilebilecek birden fazla termal otel bulunuyor. Ancak biraz ucuza bu işi kapatmak isteyenler için yarım pansiyon otellerde kalınması daha uygun olabilir. sadece şifa bulmak ve biraz da dinlemek adına karahayıt kasabasına gidecekseniz, yarım pansiyon otellerde uygun bir tatil yapabilirsiniz.

Bu bakımdan kasabanın merkezinde Doğa Termal otelleri var. Pam ve Barika otelleri de bulunuyor. Bunların hepsi yarım pansiyon özelliklere sahiptir. Güzel ve şifa bulacağınız bir konaklama ve tatil imkanını burada değerlendirebilirsiniz.

Bu bölgeye En Yakın Oteller: Uyum Otel ve Grand Denizli Otel ‘dir.

Pansiyon olarak ise: Hatipoğlu Pansiyon ‘dur.

Nasıl Gidilir?

Denizli merkeze sadece 20 kilometre uzaklıkta. Pamukkale ilçesinin beş kilometre kadar da kuzeyinde yer alıyor. Şehir merkez terminalinden bu kasabaya minibüsler hareket ediyor. Özel araçla gelecek olanlar ise, Ankara bulvarı yolundan Pamukkale civarına doğru gitmeleri gerekiyor. Karahayıt yol ayrımına dikkat etmeniz ve yol ayrımına gelindiğinde saplısınız. Böylece Karahayıt kasabasına ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir