Dikili Kaynarca Kaplıcaları

Dikili’nin 10 km doğusunda bulunan kaynarca çamuru etrafında konaklamaya elverişli tesis bulunmamaktadır. 3 km çapında ve ortasında çok sıcak sular kaynayan sazlı bir bataklıktır. Deri, ağrılı ve kadın hastalıkları tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

İzmir ilimizin değerli kaplıcalar bölgelerinden olan Dikili kaplıcası, Dikili-Ayvalık yolu üzerinde bulunur. Bu kaplıca yüksek sıcaklıktaki termal suları ile ünlüdür. Sıcaklığı 75 derece kadar yükselen Dikili kaplıcası termal suları içerisinde yoğun olarak hidroasetat bulunmaktadır. Çok zengin mineral içeriklere sahip Dikili kaplıcası sularının birçok hastalığa da şifa olarak kullanıldığı bilinmektedir. İzmir’e Türkiye’nin her bölgesinden ulaşım bulunmaktadır. İzmir otogarından Dikili otobüsleri ile bir kaç saat içerisinde bölgeye ulaşım mümkündür. Bölgeye ulaştıktan sonra kaplıca bölgelerine ise yerel ulaşım araçları ile kısa sürede ulaşılabilir.

DİKİLİ KAPLICASI FAYDALARI VE ÖZELLİKLERİ

Yüksek sıcaklıkta olduğu için direkt olarak kullanılamayan bu termal sular, banyo ve lokal uygulamalar şeklinde kullanılmaktadır. Hekim tavsiyesi ve kontrolünde uygulandığı takdirde romatizmal ve deri hastalıkları üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

Bölgedeki tesisler maalesef modern ve geniş termal kaplıcalar şeklinde değildir. Nebiler kaplıcası olarak bilinen bölgede sadece bölge halkının ve çevre illerden gelen ziyaretçilerin ihtiyacını karşılayacak küçük bir termal tesis bulunmaktadır. Konaklama imkanı olmadığı için de konaklamaların ziyaretçiler tarafından ayarlanması gerekecektir. Dilerseniz çadır kurabilir, dilerseniz küçük pansiyonlarda konaklama sağlayabilirsiniz.

İçeriğinde hidroasetat bulunan zengin içerikli Nebiler kaplıcası termal suları özellikle cilt hastalıkları için şifa niyetinde kullanılabilir. Ölü derinin dökülmesi ve altından yeni derinin çıkmasına yardımcı olmaktadır.

Dikili kaplıca bölgesinin en dikkat çeken bölümü ise Kaynarca çamurudur. Tam üç kilometre çapına yayılan bu termal su ve çamur bölgesi maalesef halen hak ettiği değeri görmemektedir. Bir an önce üniversiteler ve devlet kurumları tarafından bu bölgede araştırma yapılarak çamurun niteliği ve hangi hastalıklar üzerinde faydalı olduğu araştırılmalıdır. Şimdilik bu değerli ve sürekli kaynayan termal çamurun etrafında hiçbir konaklama tesisi bulunmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir