Hamamözü Kaplıcası

Hamamözü Kaplıcası: Kaplıca alanı Amasya İli, Hamamözü İlçe sınırları içerisinde, Hamamözü Vadisinde bulunmaktadır.
Hamamözü Kaplıcasının Ulaşım Olanakları: Amasya İli, Avrupa – İran Uluslararası Transit Karayolu üzerinde, Samsun İl Merkezine ve Samsun Havaalanına 120 km mesafede bulunmaktadır. Kaplıca alanı, Amasya İl Merkezine 90 km, Çorum İl Merkezine 40 km, Çorum İli Laçin İlçesine 14 km mesafede bulunmaktadır.

Hamamözü Kaplıcasının Tedavi (Endikasyon) Özellikleri: Kaplıca suyunun müzmin ağrılı romatizmal hastalıklara, beyin çarpması sonucu oluşan felç ile çocuk felci sonrasında, ruhsal bozukluklarda, bel fıtığı veya siyatik sorunlarında, sinir sistemi hastalıklarına, kalp-damar ve tansiyon rahatsızlıklarında, kadınların adet düzensizliklerinde, hormon düzensizliğinde, cilt ve kepeklenmede ve yaşlılarda rahatlamada faydalı özellikleri olduğu bilinmektedir.

Hamamözü Kaplıcasının Termal Su Özellikleri: 42,5 ºC derece olan kaplıca suyu bikarbonatlı (%80.03 milival), Kalsiyumlu (%50.64 milival), Sodyumlu (%28.01milival)Karbondioksitli bileşime sahiptir. İzotermal,hiportenik (6.92 milival/lt), oligometalik (700.9 milival/lt) özelliktedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir