Edremit Güre Kaplıcaları

Edremit Güre Kaplıcaları: Marmara Bölgesi’nin güney kesiminde bulunan Balıkesir ili, Edremit ilçesine bağlı Güre beldesinde bulunmaktadır. Güre beldesi Çanakkale–İzmir karayolunun üzerinde olup deniz kenarında yer almaktadır. Balıkesir ilinin ikinci büyük ilçesi olan Edremit İlçesinin 4 beldesinden biri olan Güre, güneyde Edremit Körfezi, kuzeyde Kaz Dağları, doğuda Akçay ve Kızılkeçili köyü, batıda ise Çamlıbel köyü ve Altınoluk beldesi tarafından çevrelenmiştir. Kaplıcanın aynı zamanda deniz kenarında olması sebebiyle kıyı turizmi açısından da avantajlar sağlamaktadır. Kaplıca, Edremit’te bulunan Kaz Dağları Milli Parkına da çok yakın bir şekilde bulunmaktadır.

Edremit Güre Kaplıcalarının Ulaşım Olanakları: Güre Kaplıcası Edremit’e 12 km, Akçay’a 3 km, Altınoluk’a 11 km mesafededir. Edremit ilçesi, Balıkesir’e 87 km, Çanakkale’ye 120 km, İzmir’e 200 km, Bursa’ya 235 km, İstanbul’a 480 km, Ankara’ya 620 km mesafededir. En yakın demiryolu istasyonu Balıkesir’de olup, yaz döneminde Ankara’dan otobüs irtibatlı tren seferleri yapılmaktadır. Edremit’te bulunan Körfez Havaalanı tüm yıl küçük uçaklara hizmet verirken, yaz döneminde Ankara ve İstanbul’a tarifeli seferler yapılmaktadır. Edremit Körfezi’nde 2 adet büyük çapta Yat Limanı(Ayvalık-Burhaniye), 2 adet de Balıkçı Barınağı (Altınoluk-Küçükkuyu) vardır.

Edremit Güre Kaplıcalarının Tedavi (Endikasyon) Özellikleri: Kaplıca suyunun romatizmal hastalıklar, kireçlenmeler, sedef, kadın hastalıkları,kronik iltihabi sendromlar, üst solunum yolları astım, guatr,  cilt hastalıkları, böbrek taşı ve kumları ve karaciğer rahatsızlıklarına olumlu etkileri görülmektedir.

Edremit Güre Kaplıcalarının Termal Su Özellikleri: 37 ºC derece olan kaplıca suyu renksiz ve berraktır .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir