Ömer Gecek Kaplıcaları

Ömer Gecek Kaplıcalarının Konumu: Afyonkarahisar-Kütahya karayolu üzerinde yer alan termal turizm merkezinin Afyonkarahisar kent merkezine uzaklığı 15 kilometredir. Termal Turizm merkezi, Ankara’ya 257 km, İstanbul’a 456 km, İzmir’e 323 km., Antalya’ya 288 km uzaklıktadır.

Ömer Gecek Kaplıcalarının Ulaşım Olanakları: Ankara-İzmir-Antalya karayollarının kesişim noktasında olması turizm merkezine karayolu ulaşımı bakımından büyük avantaj sağlamaktadır. Mevcut durumda en yakın havaalanı olarak 150 km. mesafedeki sivil amaçlı Isparta Havaalanından yararlanılabilmektedir. Afyonkarahisar’a karayolunun yanı sıra demiryolu ile de ulaşım sağlanabilmektedir.

Ömer Gecek Kaplıcalarının Tedavi (Endikasyon) Özellikleri: Kaplıca suyunun Sağlık Bakanlığınca tespit edilmiş tedavi özelliklerine göre; hekim kontrolünde banyo uygulamaları olarak ortopedik, nörölojik hastalık sekellerinin rehabilitasyonunda ve kronik romatizmal hastalıkların rehabilitasyon ve tedavisinde kullanılabilir.

Ömer Gecek Kaplıcalarının Termal Su Özellikleri: 51-98 ºC derece olan kaplıca suyu renksiz ve berraktır. TKlorürlü(% 59 milival). Bikarbonatlı (20 milival),sodyumlu(%78milival), demirli(4.9 mg/lt),arsenikli (1/15 mg/lt), karbondioksitli (423.1mg/lt)termal sular sınıfına girmektedir.Ayrıca, metoborik asit (24.7 mg/lt),flüorür(4.32 mg/lt) ve bor (10 mg/lt) içeren termal sulardandır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir