Bolvadin Heybeli Termal Tesisleri

Bolvadin Heybeli Kaplıcaları – Heybeli Kızılkisre – Kızılkilise Kaplıcası

Bolvadin Heybeli Kaplıcaları (Kızılkisre/kızılkilise Kaplıcaları)

Yeri : Heybeli Kaplıca alanı Afyonkarahisar İli’nin doğusunda yer alan Bolvadin İlçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kaplıca alanı Antik kral yolu üzerine kurulmuş bir yerleşim merkezi olup Roma devri kaynaklarında adı Leontes Come olarak geçmektedir. Selçuklu ve Osmanlı kayıtlarında Kızılkilise olarak adı geçen köyün olduğu yerde bugün antik bir höyük ve çevresinde eski mezar ve yapı kalıntıları bulunmaktadır.
Ulaşım Olanakları
Kaplıca alanı Afyonkarahisar Konya karayolu üzerinde bulunmakta olup Afyonkarahisar il merkezine 20 km., Bolvadin ilçe merkezine ise 30 km. uzaklıktadır. Kaplıca alanına demiryolu ulaşımı Afyonkarahisar İl merkezinden geçen demiryolu ile sağlanmaktadır. Hava yolu ile ulaşımda en yakın havaalanı olarak Afyon İl merkezine yaklaşık 170 km. mesafedeki Isparta Süleyman Demirel Havaalanı ve 253 km. mesafedeki Ankara Esenboğa Havaalanından yararlanılabilmektedir.
Yükseklik:Denizden yüksekliği 985 m. dir.
İklim Özellikleri:Kaplıca alanı iklimi yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıdır.
Tedavi (Endikasyon) Özellikleri
Romatizmal hastalıklar (iltihaplı eklem romatizması), Ankilozan spondilit (omurganın zamanla hareketsiz hale geldiği hastalık türü), Osteoporoz (kireçlenmeler), Sedef benzeri deri hastalıkları, Yumuşak doku romatizması (fibromyalji, mafsal ağrıları), Bel ve boyun fıtıkları, siyafalji gibi disk hastalıkları,fasia-tendom hastalıkları, safra kesesi böbrek ve idrar yolu hastalıkları, Mekanik bel ve boyun ağrıları, çeşitli ortopedik ameliyatlardan sonra eklemlerde oluşan tutukluk ve sertlikler, mide ve bağırsak hastalıkları, nörolojik hastalıklar (nevraljiler, paraliziler gibi sinir ağrıları ve felçler, kas hastalıkları, erkeklerde cinsel işlev bozuklukları ve kısırlık sorunları, saç ve deri hastalıkları, kronik ağrılara, içme uygulamaları şeklinde osteoporoz ve üst gastrointestinal sistemin fonksiyonel rahatsızlıklarına olumlu etkisi görülmektedir.
Termal Su Özellikleri
Fiziksel Özellikler:Renksiz, Berrak
Kimyasal Özellikler:Sodyum bikarbonat, Magnezyum, Ca ve HCO
Toplam Mineralizasyon:3443,16 Mg/lt
Sıcaklık
56.3 ºC

Afyonkarahisar Bolvadin Heybeli Kaplıcaları Tesis Bilgileri
Kaplıca alanında Özer Otel İle birlikte Bolvadin Belediyesinin ortak olduğu şirket tarafından işletilen tesisler bulunmaktadır.

Bolvadin Belediyesi Kaplıca Tesisleri
Mülkiyeti Bolvadin Belediyesine ait olan tesisler belediyenin de ortak olduğu turizm şirketi tarafından işletilmektedir. Tesiste 370 yatak kapasiteli 74 adet apart villa bulunmaktadır. Tesis 12 ay hizmet vermektedir.

Ayrıca kaplıca alanında Bolvadin Belediyesi tarafından işletilen 180 yatak kapasiteli 60 adet halk tipi ev olarak nitelendirilen konaklama üniteleriyle birlikte 4 adet kapalı havuz, 2 adet açık havuz, 6 adet özel banyo ve 1 adet sauna bulunmaktadır.
Tel.No: 0 272 614 12 25 -27 / 0 272 614 11 82 Faks No : 0 272 614 12 28 / 0 272 614 11 83 https://www.boltas.com.tr/mailto:[email protected]
Kaynak : Kültür ve Turzim Bakanlığı

Kaplıcalar Yönetmeliğine göre T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan Kaplıca İşletme İzni alan Afyon Kaplıca Tesisler

Adresi: Merkez, Güvenevler Mahallesi Afyon Konyal Yolu, Bolvadin Çobanlar Yolu, 03030 Afyonkarahisar Merkez
Telefon: 444 4 655

Özer Termal Otel
Mülkiyeti Bolvadin Belediyesine ait olan 25 oda, 100 yatak kapasiteli Belediye Belgeli otel, Özer Turizm Ltd. Şti. tarafından işletilmektedir. 12 ay açık olan otelde açık yüzme havuzu ve sauna bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir