Çiftehan Kaplıcaları

Çiftehan Kaplıcalarının Konumu: Kaplıca alanı, Niğde’ ye 80 km mesafede bulunan Ulukışla İlçesinin 27 km doğusunda D750 Ankara-Adana devlet karayolu üzerinde yer almaktadır. Dağ ve vadi manzarasının bütünleştiği, tipik bir vadi yerleşmesi niteliğinde olan kaplıca alanı İç Anadolu Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi geçişinde bulunmaktadır.

Çiftehan Kaplıcalarının Ulaşım Olanakları: Kaplıca alanına ulaşım, karayolu ile D-750 Ankara-Adana devlet karayolu, demiryolu ile il merkezinden Kayseri-Niğde-Adana bağlantılı demiryolu ve havayolu ulaşımı ile ise Niğde’ye en yakın 130 km. mesafede bulunan Kayseri Havaalanı’ n dan kolaylıkla sağlanmaktadır. Ayrıca yaklaşık 110 km. mesafedeki Nevşehir Hava limanından da ulaşım sağlanabilmektedir.

Çiftehan Kaplıcalarının Tedavi (Endikasyon) Özellikleri: Kaplıca suyunun, hekim kontrolünde banyo uygulamaları şeklinde eklem kireçlenmesi, cilt hastalıklarında, romatizmal ağrılar, bel fıtıkları ve buna bağlı siyatik ağrılarda, ağrılı kadın hastalıklarında, kadınların enfeksiyon şekline bağlı olarak süre gelen rahatsızlıklarda, spast ağrılarda, karın içinde spazmla doğan ve lezyona bağlı olmayan sendromlarda, böbrek rahatsızlıklarında, kara ciğer iltihapları ve safra kesesi vb. yardımcı/tamamlayıcı tedavisinde kullanılabilir niteliktedir.

Çiftehan Kaplıcalarının Termal Su Özellikleri: 44 ºC – 53 ºC derece olan kaplıca suyu renksiz ve berraktır . Florür içeren sodyumlu, kalsiyumlu, sülfatlı, klorürlü termal su sınıfına girmektedir.

Hangi Kaplıcaya Gidilmeli: Kaplıca seçiminde genellikle uygulanan yöntem; daha önce şifa bulan bir yakınımızın önerisi ya da belli bir rahatsızlığa iyi geldiği yaygınlaşmış bir kaplıcanın seçimi seklinde olmaktadır. Gerçekte bilim dünyasının vardığı genel kani, her kaplıcanın faydalı olduğu, gerçek kıyaslamanın ise ancak kimyasal ve fiziksel özelliklerinin bilinmesiyle yapılabileceğidir. Bu açıdan bakınca, kaplıca seçiminde etken olması gereken temel faktörlerin sahip olduğunuz maddi imkânlar, kaplıcanın yasadığınız yere uzaklığı, şifalı suyun niteliği, isi derecesi, iklim durumu ve yöredeki sosyal tesisler olduğunu kabul edebiliriz.

Uzmanların Tavsiyeleri: Konunun uzmanları özellikle aşağıda belirteceğimiz durumlarda kaplıca tedavisini sakıncalı bulmaktadırlar :

* Ameliyat geçirmiş ve henüz yarası kapanmamış olanlar,
* Ateşli hastalıklara tutulanlar,
* Kanamalı hastalıkları olanlar,
* Kanserliler,
* Akciğer tüberkülozuna tutulmuş olanlar,
* Hamile ve loğusa kadınlar,
* Regl dönemindeki kadınlar,
* Sirozlular,
* İdrar zorluğu olanlar,
* Yüksek ve değişken tansiyonu olanlar,
* Saralılar,
* Zararlı akil hastaları,
* Astım hastaları.

Bulunduğu yer: Ptt-çiftehan Şubesi
Adres: TURGUT ÖZAL SK. 22/2, Ciftehan, 51910 Ulukışla/Niğde
Çalışma saatleri: 24 saat açık
Telefon: 0542 847 56 98

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir