Hacı Veli Kaplıcaları

Hacı Veli Kaplıcası: Kayseri’ye 16 km Adana yolu üzerindedir.İçerisinde zengin minareller bulunan suyun sıcaklığı 36,5 C ‘ dir. Romatizmal hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir.

Türkiye’nin tek volkanik kaplıcası olan Hacı Veli Kaplıcaları, Sağlık Bakanlığı’nın onayıyla fizik tedavi merkezine dönüştürüldü. Tesislerden SSK ve Emekli Sandığı gibi sosyal güvencesi olan hastaların da faydalanabileceği bildirildi.

Tesisleri kamuoyuna tanıtmak amacıyla basın toplantısı düzenleyen Fizitürk Thermal Resort Yönetim Kurulu Başkanı ve Başhekimi Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ahmet Erzurumlu, tesislerin Türkiye’de sayılı olarak bilinen kaplıcalardan birisi olduğunu ve tek volkanik kaplıca olduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın da kaplıcanın fizik tedavi merkezine dönüştürülmesinde onay verdiğini ifade eden Dr. Erzurumlu, “Önümüzdeki süreçte sağlık turizmi çok daha üst seviyelere ulaşacak. Dünyaya sıcak su ve bunun önemini anlatan Türkler olmuştur. Budapeşte’den Viyana’ya kadar termal tesislerin kurulması Türkler tarafından olmuştur. Hatta Budapeşte su şehri olarak bilinir. Buralardaki Türk kaplıcaları ve hamamları hala üst düzeyde hizmet vermektedir. Türkiye’de birçok kaplıca tesisi var. Fakat Kayseri’deki bu tesis, volkanik özellik taşıyan Türkiye’deki tek kaplıca. Bunun önemi şu, muhteva olarak bakıldığında, normalde suyun litresinde 1 gram çözülmüş mineral olması lazım. Anyonlar, katyonlar şeklinde. Bizim kaplıcamızda 1 litre suda 20.7 gram çözülmüş mineral var. Anormal bir güç. Kitaplarda yazan normal standartların 20 katı. Kozaklı’daki suyun 10 katı, Ankara Ayaş’taki suyun 6 katı. Resmen sulu maden çıkıyor. İçindeki maddelerin özelliğine bakıldığında bu misk tipli termo mineralli su, 39 sıcaklığa sahip. 39 derece, vücut ısısına en yakın sıcaklık. Dolayısıyla suyu ısıtmak ya da soğutmak zorunda kalmıyorsunuz. Daha üst sıcaklıktaki sularda suyu soğutmak gerekiyor. Suyu soğuturken içindeki muhtevanın özelliğini yitiriyorsunuz. Gazları, mineralleri bozuyorsunuz. Soğuk olduğunda ise (bu bazı tesislerde 20 derece civarındadır) suyu ısıtıyorlar. O zaman da suyun ihtivası bozulur. Bizim kaplıcamızda asla böyle bir durum söz konusu değildir. Suyun içinde ağırlıklı olarak sodyum, klorür, bikarbonat, kalsiyum, magnezyum mevcuttur” dedi.

Doktor kontrolünde su vasıtasıyla derin gevşeme duyusunu açığa çıkararak kaslardaki gerilmeyi azalttıklarını söyleyen Dr. Erzurumlu, “Suyun içindeki mineraller kan dolaşımını hızlandırıp, toksinlerin, vücuda zararlı maddelerin atılmasını sağlıyor. Bir de sıcak su ciltteki gözenekleri açıyor, bu gözenekler sayesinde suyun içindeki mineraller vücut tarafından emiliyor. Bu sayede çok önemli bir sonuç ortaya çıkıyor. Su çok güçlü olduğu için suyun içinde kalma süresi ilk başta 10 dakika, maksimum 20 dakikadır. İkinci ve üçüncü kürden sonra hastalardan 30 dakika suyun içinde kalmak isteyenler oluyor. Bunun dana sonra termal şok dediğimiz zararlı etkileri ortaya çıkıyor. Bu nedenle süre ortalama 15 dakikadır. Yaşa, hastalığa göre bunlar sağlandıktan sonra zaten sağlık personelimiz mevcut” diye konuştu.
Yüzyıllardır Kayseri’ye, Kapadokya’ya, Anadolu’ya şekil veren Erciyes’in suskunluğunu bozarak sıcak suyuyla insanlara şifa dağıttığını belirten Dr. Ahmet Erzurumlu, “Dünyada volkanik özellik taşıyan kaplıcalar sınırlı. Genellikle Güney Amerika hattında var. Endonezya, Malezya ve sıklıkla Yeni Zelanda’da, İzlanda’da var. Orta Avrupa’ya baktığımızda İtalya’da var. Bunun dışında başka bir yerde yok. Sağlık turizminde hedefimiz dünyayla entegrasyon ve özellikle kuzey ülkelerinden sosyal güvenlik şemsiyelerinden de destek alarak üst düzey tedavi ve kür terapileri için hastalar getirmek. Çamur terapileri yapacağız. Hazırlanmış çamur paketleri kullanacağız. Kayseri’nin kitaplara geçen 100 yıllık Kızılırmak çamuru var. Bir de Tuzla çamuru var. Çok şifalı bir çamur. Buradaki çamuru getireceğiz ve terapi yapacağız. Kayseri’de eksik olan, kaplıca tedavisi unsurunu sunacağız. Bunun tıbbi ve sosyal faydalarının yanında çok büyük ekonomik faydaları var. Kayseri’nin parası Kayseri’de kalacak. Kayseri’nin parası Kozaklı’ya, Afyon’a gitmeyecek. Oralardakiler buraya gelecek. Ayrıca kaplıcamızdan SSK ve Emekli Sandığı gibi sosyal güvencesi olan hastalarımız da faydalanabilecekler. Tesislerimizin fizik tedavi merkezine dönüştürülmesine Sağlık Bakanlığı da onay verdi. Hedefimiz; fizik tedavi merkezi olarak 4-5 yıldızlı oteller gibi hizmet vermek. Sağlık turizmini Kayseri’de yaşatmak” şeklinde konuştu.Kaynak: İHA

Adresi: Emek, Kaplıca Cd., 50600 Kozaklı/Nevşehir
Telefon numarası: (0384) 471 35 99

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir