Devrez Çayı

Devrez Çayı – Hitit dili: Dahara; Kızılırmak’ın batı kanadında kalan en önemli ikinci koludur. Devrez Çayı 211 km uzunluğunda ve 8.9 m³/sn’lik yıl içi ortalama debiye sahiptir. Akış rejimi düzensizdir; ilkbahar aylarında yağışların başlaması ve karların erimesi ile sularında büyük bir artış görülür; ilkbaharda 600 m³/sn su geçirebilir, yaz aylarında ise 2,5 m³/sn debiye düşer.

Köroğlu Dağlarının Kuzeye bakan yamaçlarından inen kolların birleşmesi ile meydana gelir ve Ilgaz dağlarını güneyinden sınırlayan Kuzey Anadolu Fayı’nın oluşturduğu çukur alanı izleyerek Kargı topraklarından Kızılırmak’a ulaşarak katılır.

Başlangıç yeri Kızılcahamam ilçesi sınırları içinden doğarak gelen akarsuyun en önemli kaynağını Orta ilçesinin İncecik ve Kayıören Köylerinin batısındaki Yıldırım dağları ile, Kayılar Köyü ile Özlü Kasabasının güneyindeki Aydos Dağlarının gözelerinden beslenerek sırasıyla Orta, Kurşunlu, Ilgaz, Tosya ve Kargı topraklarını sular. Tosya’nın ve Kargı’nın yetiştirdiği Çeltik türleri Devrez Çayı ile sulanır.

Devrez Çayı, Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümünde akarsu. Aydos ve Işık dağlarından inen derelerin Çankırı ili topraklarında Orta ilçe merkezi yakınında birleşmesiyle oluşan Devrez Çayı (186 km), doğu-kuzeydoğu yönünde aktıktan sonra Kızılırmak’a karışır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir