Karatay Kaplıcaları

Karatay, bir diğer adı ile İsmil Kaplıcaları, Konya ilinin Karatay ilçesinde bulunmaktadır. Konya merkezine 54 kilometre uzaklıkta yer alan Karatay Kaplıcaları Ereğli-Karapınar yolu üzerindedir. Türkiye ve Avrupa’nın bilinen en şifalı suyuna sahip olan kaplıca, litre başına 3300 mg. kaplıca minerali bulundurmaktadır. Kaplıcanın diğer ismi İsmil, Karatay ilçesinde bulunduğu İsmil kasabasından gelmektedir.

Karatay kaplıcaları

Sağlık Turizmine Büyük Katkı

Ünü Türkiye sınırlarını aşmış olan kaplıca her sene binlerce ziyaretçiyi ağırlamakta ve bulunduğu bölge için de eşsiz bir turizm gelir kaynağı oluşturmaktadır. Bölgede bulunan otel ve motellerin yanı sıra kür merkezleri, kaplıca havuzları, sağlık istasyonları hem bölge halkı için hem de ülke için tartışılmaz bir istihdam ve gelir kapısı olmasıyla sağlık turizmine büyük katkı sağlamaktadır.

Hastalıklara Şifa, Dertlilere Deva Karatay Suyu

Kaplıcaların içlerinde barındırdıkları mineraller nedeniyle birçok hastalığa şifa olduğu geçmişten günümüze bilinen bir gerçektir. Romatizmal hastalıklardan deri sorunlarına kadar hatta psikolojik rahatsızlıklarda bile kaplıca suyunun iyileştirici gücü günümüzde de oldukça sık olarak doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Alternatif Tıp, yardımcı tıp literatüründe sık sık anılan kaplıca suyu sadece harici olarak değil iç hastalıklarında da çok ciddi iyileştirici güce sahiptir.

Mide bağırsak rahatsızlıklarında, sindirim sistemi sorunlarında kaplıca suyunun içilmesi hastalarda daha çabuk iyileşme sağlayabilmektedir. Ayrıca kadın hastalıkları, böbrek rahatsızlıkları, fizik tedavi gerektiren rahatsızlıklar da kaplıca suyuyla iyileşme gösterebilmektedir.

Karatay Kaplıcaları bu bağlamda Türkiye’nin en önemli ve en önde gelen sularına sahiptir. Banyo ve çamur kürleri ile birçok hastalığa şifa, devası bulunamamış birçok derde deva olması ile ünlüdür. Yurt içi ve yurt dışından sayısız ziyaretçinin ilgisini çeken kaplıca Hazreti Mevlana’nın şehri Konya’nın gözbebeklerinden biri konumundadır.

Karatay Kaplıcası Tesisleri

Karatay Kaplıcaları bünyesinde birçok irili ufaklı tesis bulunmakta ve ziyaretçilerine temiz, titiz, konforlu hizmet sunmaktadır. Özellikle sağlık alanında hizmet vermenin bilinciyle çalışan bu tesislerde günübirlik ya da süreli olarak kalınabilmekte ve zaman zaman gerçekleştirilen kampanyalardan faydalanılabilmektedir.

Her mevsim konaklama imkânı bulunan Karatay Termal Tesisleri’ne 0332 221 66 66 numaralı telefondan ulaşarak bilgi almak mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir