Seydişehir Kaplıca

Seydişehir Kaplıcası Konya’nın Seydişehir ilçesinin 1 km. kuzeyinde, yüksek bir yamaçta farklı yerlerden kaynayan Seydişehir Ilıcası’nın M.Ö. yıllarda da kullanıldığı sanılmaktadır. Ilıcanın suyu 32 C. sıcaklıkta olup, hidrokarbonat, kalsiyum ve bromür içermektedir.

Seydişehir Ilıcası ve Açık Ilıca Sularının Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri: 18.09.1991 tarihinde yapılan analizlere göre; renksiz, kokusuz, belirli bir tadı yok, debi 1.42 l/sn, sıcaklık 31 oC’dir. Toplam sertlik 24.41 odH (Alman Sertliği) olarak tespit edilmiştir.

Kaplıcanın suyunun cilt, kadın hastalıkları ve kemik tedavisine iyi geldiği söylenmektedir.

BİR ÇOK HASTALIĞA İYİ GELİYOR

Ilgın Kaplıcaları çok eski zamandan beri tanınıyor. Romalılar ve daha sonra da Bizanslılar zamanında kaynaklar üzerinde hamamlar yapılmış olduğu gibi Selçuklular zamanında da Başşehir Konya’nın değerli bir su ve şifa kaynağı oldu. Yaşadığı tarihi devirler dolayısıyle bir çok turistik esere sahip olan şifa merkezi durumundaki kaplıcalar, Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından “İlk Türk Hamamı” olarak yaptırıldı. Kaplıcalar bir hamam değil şifa gücüne sahip yeraltı sıcak su kaynağı. Esas faktörlerin başında ihtiva ettikleri madenler, minareller, izmineraller, anyon ve katyonlar ile bilhassa radyoaktivite denilen ışın gücü. Bu nedenledir ki Ilgın Kaplıcalarının birçok hastalığı (iç-dış) tedavi ettiği bilinen bir gerçek. Renksiz, kokusuz tabii lezzetinde kaplıca suyu 42 derece sıcaklıkta olup felç, siyatik, trahom, göz ağrıları, cilt hastalıkları, sinir ve yorgunluklar, kadın hastalıkları, romatizma ve içilmek suretiyle böbrek taşlarının düşürülmesinde çok faydalı. 185 oda, 579 yatak kapasiteli kaplıcalar, Ilgın Belediyesi Başkanlığı’nca işletiliyor. Ayrıca Özel sektöre ait (üç yıldızlı) İpek Termal Turistik Otel var. Bu tesis 89 oda, 178 yatak kapasiteli, 60 kişilik toplantı salonu ve 250 kişilik restoranta sahip.

TÜRKİYE’NİN EN ŞİFALI SULARINDAN

İsmil Kaplıca ve Termal Tesisleri, Konya’nın doğusunda Ereğli-Karapınar yolu üzerinde İsmil Kasabasi’nın yanında. Kaplıcanın termal suyu 2985,05 mineral değeri ile Türkiye’nin en şifalı sularından biri. Suyu 45 derece sıcaklıkta olup; kaynak toplam 2.985,05 mg/lt. mineralizasyonu olan, kalsiyumlu, karışık formda termomineralli su niteliğinde. Hekim kontrolünde banyo uygulamaları şeklinde romatizmal ve nörolojik hastalıkların kronik dönemlerinde, ortopedik sekellerin yardımcı/tamamlayıcı tedavisinde hücre yenilemede cilt ve iç hastalıklarına kadar bütün hastalıklara şifa kaynağı durumunda.Kaynak: Kaplıcalar şifa saçıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir