Şavşat Kaplıcaları

Kaplıcaları ile dünyada yedinci Avrupa’da ise birinci sırada yer alan Türkiye, bu alandaki yatırımlarını hızlandırırken, Şavşat çok sayıda soğuk su ve özellikle de Çermik köyündeki sıcak su kaplıcası ile yetkililerin ilgisini bekliyor.

1954 yılında Şavşat’a bağlı Çermik köyündei sıcak su termal alanına kurulan bina ile başta romatizmal hastalıklar olmak üzere birçok hastalıklara iyi geldiği kabul edilen sıcak su kaplıcası, yıllarca gerek bölge insanın gerekse de buradaki kaplıcayı duyan bölge dışındaki insanlara şifa kaynağı oldu. Ama maalesef günümüzde yeterli ilgisizlik nedeniyle harabeye dönüştü.

2012 yılında 400 bin kişi sağlık turizmi için Türkiye’ye gelirken, ülke ekonomisine de 1 milyar dolarlık ekonomi oluşturdu. Dünyada trend haline gelen ‘termal köyler’ Şavşat ilçesindeki Çermik köyü sıcak su kaplıcası projelendirilir, devlet tarafından yatırım yapılırsa bu hem Şavşat’a hem de Artvin’e önemli bir gelir kapısı olur.

Çermik köyündeki sıcak su kaplıcasına yatırım yapılması, ilçedeki diğer soğuk su termal alanlarının da değerlendirilmesine olanak sağlayacağı gibi, il genelindeki benzer termal alanları da sağlık turizmine kazandırır. Ayrıca termal alanların değerlendirilmesi Artvin’deki diğer turizm varlıklarını değerlendirilmesini olumlu yönde etkiler.

Artvin Valisi Necmettin Kalkan başta olmak üzere Milletvekili İsrafil Kışla ile Uğur Bayraktutan ve Şavşat Kaymakamı Abdullah Köklü Şavşat’taki termal alanları turizme kazandırma sürecini ne kadar hızlandırırlarsa Artvin ve ilçelerinin işsizlik ve göç sorununu çözmede o derece önemli mesafe kat etmiş olurlar.

Kaynak: IHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir