İstanbul Resim ve Heykel Müzesi

20 Eylül 1937’de Atatürk’ün emriyle, Dolmabahçe Sarayı’nın Veliaht Dairesi’nde kurulan Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Türkiye’nin ilk Güzel Sanatlar Müzesidir. Müzenin bulunduğu bina, 1856 yılında, Veliaht Dairesi olarak Dolmabahçe Sarayı’nın da mimarları Karabet Balyan ve Nikoğos Balyan tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Bina ampir, barok ve rokoko üsluplarının bir sentezidir.

Müze’nin koleksiyonunda, Türk ve Dünya sanatçılarına ait resim, heykel, özgün baskı yapıtları, Antik ve Rönesans dönemlerinden heykel mülajlarının yanı sıra müzeye bağış yoluyla gelmiş özel koleksiyonlardan yapıtlarda bulunmaktadır. Türk sanatının seçkin örneklerinin sergilendiği salonlardan Resim Bölümünde, çoğunlukla yağlı boya olan yapıtlar mevcuttur. Müzede 2005 yıl sonu itibariyle envanterli Resim adedi:3977 Heykel Adedi: 672 Hat:80 Seramik:107 adettir. Ayrıca Müze’nin koleksiyonunda 18. ve 19. yüzyıl Batılı sanatçılarla çağımız sanatçılarından Bonnard, Deraini, Levy, Matisse, Picasso, Utrillo gibi sanatçıların yapıtları da koleksiyon kapsamındadır.

Müzede Osman Hamdi Bey, Şeker Ahmed Paşa, Hüseyin Zekâi Paşa, Süleyman Seyyit Bey, Hoca Ali Rıza Bey, Halil Paşa, İbrahim Çallı, Ahmet Ziya Akbulut, Feyhaman Duran, Nazmi Ziya Güran, Avni Lifi), Hikmet Onat, Ruhi Arel, Abdülmecid Efendi, Namık İsmail Bey, Şevket Dağ, Şeref Akdik, Turgut Zaim, Ali Karsan, Cemal Tollu, Zeki Faik İzer, Nurullah Berk, Eren Eyüboğlu, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Sabri Berkel, Ercüment Kalmık, Elif Naci, Malik Aksel, Ayetullah Sümer, Nuri İyem gibi ressamlarlaYervant Oskan, Mehmet İhsan, Nijat Sirel, Ratip Aşir, Mahir Tomruk, Kenan Yontuç, Hadi Bara, Sadi Çalık, Zerrin Bölükbaşı, Ali Teoman, Rahmi Artemiz, Mari Ertoran, Gürdal Duyar gibi heykeltıraşların yapıtları yer almaktadır.

Müze haftanın 5 günü saat 10:00-16:30 arasında açıktır, sadece Pazar ve Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

Adresi: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi 80700 Beşiktaş/İSTANBUL
Telefon : 0212 261 42 98-99
Faks: 0212 261 15 88

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir