Adana Etnografya Müzesi

Adana Etnografya Müzesi, Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Kuruköprü Mahallesi’ndedir. Geçmişte Eski Müze adıyla bilinen Adana Etnografya Müzesi, 1924 yılında kapılarını ziyaretçilerine açmış. Müze binası, 1845 yılında Kuruköprü Mahallesi’nde kilise olarak inşa edilmiş. Sonraki yıllarda terk edilen bina, 1924 yılında arkeoloji ve etnografya eserlerinin sergilendiği müze olarak yeniden faaliyete açılmış. 1972 yılına gelindiğinde, eserlerin yeni müze binasına taşınmasının ardından kilise restore edilmiş. Bina son olarak 1983 yılında Etnografya Müzesi’ne dönüştürülmüş.

2775 adet etnografik eserin sergilendiği bu müzenin ismi, 2016 yılının ilk günlerinde “Adana Kuruköprü Kilisesi Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi” olarak değiştirilmiş.

ESERLERİ
Farklı bölümlerden oluşan Adana Etnografya Müzesi’nde, Çukurova köylerinde ve Toroslar’da yaşayan Türkmen ve Yörük ailelerin yaşamlarından izler taşıyan eşyalar teşhir ediliyor. Hazırsanız, müzenin bölümlerinde kısa bir tura çıkarak sergilenen eserleri birlikte inceleyelim!

Türkmen ve Yörüklere ait kültürel eşyaları temsil eden eserler Istar Bölümü, Yörük Çadırı, Şark Odası, Panolar ve Vitrinlerde sergileniyor.

Istar Bölümü: Bu bölümü ziyaret ettiğinizde; ıstar, ılkıdır, kirmen, kirkit, el dokuma tezgahları, mekik, yay, kirkit, çıkrık ve duvarda kilim örneklerini inceleyebilirsiniz.

Yörük Çadırı: Çukurova’da yaşayan Yörüklere ait eşyaların sergilendiği bu bölümde; çeyiz çuvalları, duvar yastıkları, keklik kafesi, fener, tüfek, barutluk, kilimler, hızman ve yerde keçeler bulunuyor. Tüm bu eşyalar kurulmuş halde olan kara kıl çadırının içinde sergileniyor. Çadırın önünde ise; ağaç su kabı, yayık, deriden yapılmış çarık ayakkabı, dibek ve yayık, haviye ve kaşıklık bulunuyor. Çadırın sol tarafında; deri yayık başında Türkmen kızı, duvarda eli belinde olan koçboynuzu motifli kilim ve el değirmeni yer alıyor.

Şark Odası: Bu bölümde; ortada bir mangal ve giyinmiş, kuşanmış Türkmen kızı mankeni sergileniyor. Duvarda ise geyik derisi ve yazılı bakır tepsi bulunuyor.

Panolar: Panolarda Toros Dağları’nda yaşayan aşiretlere ait cicim, sumak, el dokuma, zili, ilikli, halı, seccade, çeyiz çuvalı, heybe, yastık ve düz dokuma kilim örnekleri teşhir ediliyor.

Vitrinler: Adana Etnografya Müzesi’nde 10 adet vitrin bulunuyor. Ziyaretiniz sırasında bu vitrinlerde aşağıdaki eserleri görebilirsiniz.

1 Sayılı Vitrin: Bakır kahve ibriği, gelin takunyası, ham deri çarık, kirkit, mangal, güneş ölçme aleti, zemzem takımı, ahşap kahve değirmenleri, körük, hedik, keserler ve ellik
2 Sayılı Vitrin: Aşiret zurnaları, ney ve kaval
3 Sayılı Vitrin: Bilezikler, kolye ve altın küpe
4 Sayılı Vitrin: Gümüş kemerler ve kemer tokaları
5 Sayılı Vitrin: Gümüş hamaylı kolyeler ve tesbihler
6 Sayılı Vitrin: Köstekli saat, gümüş halhal, ağızlık, yüzük, sürmedan, tepelik ve bilezik
7 Sayılı Vitrin: Kemençe, yaylı tambur ve yaylı kabak kemane
8 Sayılı Duvar Vitrini: Kılıç ve kalkan
9 Sayılı Vitrin: Manken üzerinde simle dokunmuş kadın kıyafeti, cepken ve sırma işlemeli kadın giysisi
10 Sayılı Vitrin: Cepken ve manken üzerinde iki adet bindallı

TAŞ ESERLER
Taş eserlerin sergilendiği güney ve kuzey kısımda; 17 yüzyıldan kalma Osmanlı kadın ve erkek mezar taşları bulunuyor. Bu mezar taşları sade, sikke başlıklı, mecidiye tipi, kavuklu, fes ve barok başlıklıdır. Burada Osmanlı’nın ileri gelenlerinden Adana Valisi Süleyman Paşazade Ahmet Paşa, Adana Askeri Alaybeyi Miratizade İbrahim Bey, Karaisalı Kaymakamı Hasan Fevzi Bey, Orman Başmüfettişi Akif Efendi ve Adana Defterdarı Sofyalı Mustafa Bey’in mezar taşları da yer alıyor.

Batı kısmında ise; Bahripaşa çeşmesi, Taşköprü, Adana Vilayet Konağı, Osmanlı devlet arması, Misis Hanı ve Misis Köprüsü tamir kitabeleri gibi Türk – İslam eserlerini görmek mümkün.

Son olarak bahçede; mezar taşları, kûfi, sülüs ve nesih hatla yazılmış kitabe teşhir ediliyor.

Ziyaret Saatleri: Müzeyi Pazartesi günleri hariç haftanın diğer her gününde, 09.00 – 16.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Adresi: Kuruköprü Mah. 01060 Seyhan / Adana
Telefon: 0322 454 38 56

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir