Hıdırlar Kaplıcaları

Hıdırlar Kaplıcası – Çanakkale

Diğer kaplıcalar kadar popüler olmasa da özellikle 73 dereceye varan su sıcaklığı ile dikkat çeken Hıdırlar Kaplıcası da keşfedilmesi gereken yerlerden. Çanakkale’nin Yenice ilçesinde bulunan Hıdırlar Köyü’nde yer alan bu kaplıcalardaki sular bir çok farklı noktadan kaynıyor. Suyun içindeki yüksek kükürt oranı yüzünden içmek sağlığa zararlı ama bu suların birçok bedensel rahatsızlığa iyi geldiği de söyleniyor.

Bayanlar bölümü olarak inşa edilen, tek katlı kireç boyalı yapı; bakımı yapılmadığından tahrip olmuştur ve aktif olarak kullanılmamaktadır. Erkekler bölümü ise büyüklüğü genellikle 5 m2 yi geçmeyen toplam 10 odalı banyo odalarından oluşur. Bir kısmı kullanılmayan bu banyo odaları hijyen standartlarını sağlamaktan çok uzaktır. Demir kapılarda paslanma, taban seramiklerinde bozulma gözlendiği gibi, dikdörtgen yapılı banyo küvetlerinde, duvarlarda ve suyun temas ettiği yerlerde yosunlaşma göze çarpar.  Ayrıca soyunma dolaplarının bulunmaması da önemli bir eksikliktir. Kaplıca ziyareti yapan kişilerin genelde bağışıklık sorunu yaşayan, deri ve solunum hassasiyeti yüksek kişiler oldukları düşünüldüğünde bakteriyolojik kirleticiler önemli sorun oluşturduğu belirtilebilir. Su kontaminasyonu ve zayıf havalandırmaya dayalı düşük hijyen potansiyeli bu nedenle ciddi bir sorundur. pHmetre ölçümleri pH’ın 5.48, su sıcaklığının 40.3°C (hipertermal) olduğunu gösterir.
Ortak kullanım alanı olan kaplıca havuzu yaklaşık 3 metre uzunluk ve 1.5 genişlikte, ahşapla tutturulmuş basık tavanlı, kireç boyama ve kaplamasız tabanı olan bir odada bulunur. 1.5 metreden sığ olan havuz en fazla 3 kişinin aynı anda kullanabileceği büyüklüktedir. Çatı deformasyonları ve tabandaki düşük kalite, yosun kaplı seramikler yanında havuz tabanı büyük ölçüde yosunlaşmıştır. pHmetre ölçümleri
pH’ın 5.79, su sıcaklığının 39.2°C (sıcak, hipertermale yakın) olduğunu gösterir. Havuza giren suyun sıcaklığı ise 41°Cdir. Oda sıcaklığı 33°C ölçülmüştür. Ortak kullanıma açık olan havuz bölümünde duş ve ayak
dezenfeksiyon kanalı bulunmamaktadır. Dolayısıyla hijyen açısından banyo odaları gibi önemli sakıncalar içerdiği belirtilebilir.

Hıdırlar kaplıcasında bulunan çamaşırhane ise neredeyse yıkılmak üzere olan harabe bir yapıdır. Yerel halk ile yapılan görüşmelerde bu yapının 20 yıl öncesine kadar kullanıldığı anlaşılmaktadır. Çevresi oldukça kirli, yosunla kaplı ve haşerelerle istila edilmiş olan bu taş yığma yapının çatısı tamamen çökmüştür. Herhangi bir onarım/restorasyon çalışması yapılmadığı anlaşılmaktadır.

Kaplıca alanında günümüzde konaklama olanağı yoktur. Hıdırlar Köyü’nden bir aile yetkili şirket kontrolünde bekçilik yapmak suretiyle konaklamaktadır. 15 yıl öncesine kadar konaklama hizmeti verilen,
ziyaretçiler için bir mescit ve alışveriş büfesi ve çamur havuzu da bulunan alanda günümüzde sadece günübirlikçiler ve çadır kamp kuranlar için kaplıca kullanıma açık tutulmaktadır. Tek katlı, toprak yığma yapılı, cephesi kireçle boyanmış olan bu odalar günümüzde virane haldedir. Yine 15 yıl kadar önce kaplıca turizmini kalkındırmak amacıyla yapıldığı anlaşılan betonarme yapılar ise inşaatı yarıda bırakıldığı için büyük ölçüde tahrip olmuştur.

Çanakakle’nin, Yenice ilçesi, Hıdırlar köyündedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir