Kızılca Tuzla Kaplıcası

Uzunluğu kilometrelerce devam eden yüksek Tuzla Dağı’nın yamacında, birçok yerden sıcak ve tuzlu sular kaynamaktadır. Yamaçta biriken tuzlar uzaktan kar manzarası gösterir. 100-110 derece sıcaklığındaki bu su içmeye elverişli olmayıp, yalnızca banyo yolu ile faydalanılabilmektedir. Kaplıcaya gelen su 55 dereceye kadar soğutulduktan sonra havuza ve kurnalara verilmektedir. Romatizma, nevrit, geç tutan kırıklar ve kadın hastalıkları problemleri olanlar şifa bulurlar. Daha önceki senelerde ise Tuz Dağının karşısındaki tepenin eteklerinde MURAT HÜDAVENDİĞAR tarafından Cami ve Medrese ile birlikte yaptırılan yıkık bir kaplıca bulunmaktadır. Ancak bu Tarihi kaplıca şu an kullanılamaz durumdadır.

Burası halk arasında eski kaplıca olarak bilinmektedir. Şu an kullanılır durumda değildir. İçerisinde 5 tane kurna ve ortasında havuz bulunmakta idi ama ilgisizlik ve sahipsizlikten dolayı kubbesi dahi göçmek üzeredir. Ama hala kurna yerlerinden su gelmektedir.

Kamplıca Suyu Hakkında

Litrede 14 gram ile 35 gram arasında değişen klorürü ve ona denk sodyum iyonu ile Tuzla kaynakları tipik tuzlu sular arasında yer almaktadır. Suların reaksiyonları içerdikleri az miktardaki serbest karbondioksidin etkisi ile hafif asittir. Litrede erimiş maddeleri 55 grama kadar yükselmektedir. Önemli katyon sodyum olmakla beraber, sularda oldukça yüksek miktarlarda kalsiyum, potasyum ve magnezyum iyonları da vardır. Nitrat, sülfat ve hidrokarbonat iyonları ile metasilikat asidi miktarları da fazladır. Kaplıcayı besleyen suların kaynaktaki sıcaklıkları 57 derece olup binaya girdiği yerde sıcaklık 54 dereceye düşmektedir. Tuzla bölgesinden 45 derece ile 100 derece arasında değişmektedir. Gayzer suyunun sıcaklığı tam 100-110 derecedir. Suların radyoaktiviteleri 6,8 – 12,4 Eman arasında değişmektedir.

Tuzla Yeni Kaplıca

Tuzla Kaplıcaları, Ayvacık Özel İdare Müdürlüğü tarafından kiraya verilerek çalıştırılmaktadır. Yemek ve Pansiyonu da olan kaplıcalar Tarihi Tuzla Camiinin hemen karşısında bulunmaktadır.
Ayrıca 0286 7438713 numaralı telefondan da işletme yetkililerine ulaşılabilir.

Tuz Elekleri

Tuzlanın üst kısmında bulunan Tuzla Dağı, eski bir yanardağ olduğu bilinmektedir. Bu dağın eteklerinden buharla birlikte tuzlu su çevresine yayılmaktadır. Bu suyun büyük bir bölümü Ayvacık Kaymakamlığı tarafından yaptırılan yukarıda Yeni Kaplıca olarak belirtilen kaplıcaya gitmektedir. Buradan akan su ise Tuzla çayına dökülmektedir. Ayrıca Dağın yol üzerinde bulunan eteklerinden çıkan su ise adeta bir Tuz Fabrikasıdır. Burada tuz elekleri vardır. Sıcak havalarda tuz olan sular. Halk tarafından toplanarak kurutulduktan sonra evlerde kullanılmaktadır. Ayrıca eleklerdeki su kaynatılmak suretiylede tuz elde edilmektedir.

Faydaları

Romatizma, nevrit, geç tutan kırıklar ve kadın hastalıkları problemleri olanlar şifa bulurlar.

Çanakakle’nin, Ayvacık ilçesi, Tuzla köyündedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir