Kozaklı Termal

Kozaklı Kaplıcası Nevşehirde buluna Kozaklı´da kaplıca sağlık turizmi açısından önemli bir yere sahipdir.

Nevşehir ili civarında çok sayıda içme ve kaplıca vardır. İllede kaplıca denince akla Kozaklı gelmektedir. Nevşehir´deki kaplıcaların ve içmelerin bir bölümü, gelişen turizme paralel olarak değerlendirilmeye başlamış,  bu anlamda son yıllarda önemli sayılabilecek gelişmeler göstermişdir.
Kozaklı’nın güneyinde dere yatağı boyunca, çok sayıda su kaynağı vardır. Toplam debisi 30lt/sn´ye ulaşan bu suların bir kısmı dereye karışmakta, bir bölümü ise, bir süre açıktan aktıktan sonra yeniden yer altına çekilmektedir.

Kozaklı’nın doğusunda özel idare’nin eski Kozoğlu hamamı vardır. Günümüzde bu hamam, havuz taşları dışında bütünüyle yıkılmış durumdadır. Suyu az olmakla birlikte, Türkiye´nin en yüksek radyoaktif olma özelliğine sahip kaplıcalardan biri budur.

Sondajla toplanan suyun bir bölümü, yeni yapılan turistik Motellerde ve hatta son derece lüks Hotellerde kullanılmaktadır. Üç ayrı havuzdan birbirine akıtılarak soğutulan su banyolara ve dairlere verilmektedir. İlçe’deki belediye Kaplıcası (eski hamam)´nın da sıcak su gereksinimi de bu kaynaklardan karşılanmaktadır. Kaplıcanın kadın ve erkek bölümlerine iki ayrı kaynaktan su gelmektedir.

Su Isısı:   27°C – 93°C

PH Değeri:   6,7 – 7

Yararlanma Şekilleri:   İçme, banyo veya buhar soluma yöntemi.

Kozalklı Kalpıca Özellikleri:   Klorürlü, Sülfatlı, Bikarbonatlı, Sodyumlu, Kalsiyumlu, ve Radyoaktif bir bileşime sahipdir. Alman Kaplıcalar Birliği sınıflandırmasına göre A ve C grubu şifalı sular grubuna girmektedir.

Kozaklı kaplıcalarının Tedavi Ettiği Hastalıklar, Faydaları

İltihabı olmayan romatizmal hastalıklar, kireçlenmeler, cilt hastalıkları,  kemik, eklem ve kas hastalıkları, kronik iltihaplı kadın hastalıkları, kalp ve kan dolaşımı hastalıkları, solunum yolları hastalıkları, sinirsel hastalıklar, ameliyat sonrası rahatsızlıklar, damar sertliği ve mantar hastalıkları’nın tedavisin de başarılı sonuçlar alındığı gözlenmişdir.

Kozaklıya Ulaşım

Kozaklı iç Anadolunun ortasında yer alan Nevşehir iline 90km. Kayseriye 94km. Kırşehire 84km.ve Yozgat iline 85km. Uzaklıktadır.
Kozaklıya ulaşim Karayolu ve demir yolu ile yapılmaktadır.
Kozaklıya Karayolu ile Ankara istikametinden gelenler Samsun istikametini takip edip Kırıkkaleden sonra Kirşehir ve Kayseri istikametini takip edip Mucur Kazasını geçtikten sonra Topaklıdan sola dönüp 20km. Sonra Kozaklıya ulaşılır.
Kayseri Istikametinden gelenler Kırşehire Ankara istikametini takip edip Topaklıdan sağa dönüp 20km. Sonra Kozaklıya ulaşılır.
Yozgat istikametinden gelenler Şefatli ve Karahasanlı istikametini takip adip Karahasanlıdan sola Kozaklı istikametini takip edip Kozaklıya ulaşılır veya Yozgat Boğazlıyan istikametini takip edip Boğozlıyandan sağa dönüp Kozaklı istikametini takip edip Kozaklıya ulaşılır.
Demir yolu ile Ankaradan Kayseri istikametine giden Tren ile Kanlıca istasyonunda inilerek Kozaklıya ulaşılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir