Kahramanmaraş Kaplıcaları

Maraş Kaplıcaları Ilıca Zeytun Kaplıcası Zeytun ılıca kaplıcası kahramanmaraş’ın  72 km  kuzeyinde yer almaktadır.  Bu şifalı su  kükürt ve yağ karışımı ile meydana gelmiş. romatizma kırık ve çıkık, kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Su sıcaklığı ise 45 ila 50 derece arasında değişmektedir.  Kaplıcanın  çevresinde belediye tarafından yaptırılan kükürt merkezi , dinlenme salonları ve bay/bayan havuzlar. Doğanın güzelliği ve iklim sağlığının olması turizm’in gelişiminde önemli bir etkendir.

Kahramanmaraş Ekinözü İçmeler; Kahramanmaraş’a 150 km de mesafededir.  Ekin özü içmeleri   kapasitenin  geniş olması ve kaynak nitelikleri açısından Türkiye’nin  en büyük içmeleri arasındadır. Ekin özü içmelerini 3 faktör belirlemektedir. bunlar ise , yukarı içme, orta içme ve aşağı içme’dir. Yapılan araştırmalara göre böbrek, idrar, safra, mide ve bağırsak gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir. Kullanım şekilleri de  Ekinözü içmelerinin hep içilmesi hem banyo yapılması ve çamur’u cilde sürmesi ile tedaviye etkilidir.

Göksun Kaplıcası; Göksun ilçesinden uzaklığı  16 km’dir.  Büyük kızılcık köyü’nü yakındır. Sindirim sistemi, idrar yolları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir