Ekinözü İçmeler

Ekinözü (Cela) İçmeleri

Ekinözü İçmeleri K.Maraş’a 150 km uzaklıktadır. Ekinözü yerleşmesi, yakın çevresinde yer alan 3 kaynaktan oluşmuştur. İnsan sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunan kapasite ve kaynak nitelikleri bakımından ülkemizin 10 büyük içmesinden biridir. Ekinözü İçmeleri; Yukarı İçme, Orta İçme ve Aşağı İçme olarak 3 bölümden oluşmaktadır. Yapılan tetkik ve analizlerde başta böbrek, idrar yolları, safra kesesi, mide, bağırsak, cilt, basur, nefes darlığı,iç guatır, şeker, sinir hastalıkları, karaciğer,ve damar sertliği rahatsızlıklarında etkili olduğu ve tedavi sağladığı ortaya çıkan Ekinözü İçmelerinin suyu içilerek, banyosu yapılarak ve özel çamuru cilde sürülerek dertlere deva olmaktadır.

Ekinözü İlçesinin tarihçesi ile ilgili olarak araştırmalar da 17.yy dan beri yerleşim yeri olarak mevcut olduğu ve “CELA” adı ile bilinmekte olup Erzurum, Sivas, Gürün, Darende, Elbistan ve Kahramanmaraş kervan yolu üzerinde ara konaklama yeri olduğundan burada geçmekte olan yolcular şifalı içme sularının çevrede tanıtılmasına katkıda bulunarak yerleşim yeri olarak büyümesine yardımcı olmuştur. Cumhuriyetin kurulması ile muhtarlık olan “CELA” köyü 1958 yılında Belediye Teşkilatı kurularak Belde haline dönüşmüştür. 01.01.1983 tarihinde “CELA” kasabasının adı EKİNÖZÜ olarak değiştirilmiştir ve 20 Mayıs 1990 ve 20523 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 3644 sayılı kanun ile ilçe haline dönüştürülmüştür. 19.09.1991 tarihinde fiilen ilçe statüsünü kazanmıştır.

Aşağı İçme-Kaplıca tesisi: ”Anılan kaynak 1600,386 mg/Lt toplam minaralizasyona sahip, kalsiyum bikarbonatlı minarelli su niteliğindedir. Hekim kontrolünde ve su ısıtılarak banyo uygulamaları şeklinde inflamatuvar romazizmal hastalıkların ( romatiod artrit, ankilozan spondilit başta olmak üzere) kronik dönemlerinde; kronik bel ağrısı osteoartrit gibi yumşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, ortopedik operasyonlar. beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında, cerebral palsy gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacıyla, stres bozukluğu, nörovejetatif distoniler örneklerindeki gibi genel stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak; içme kürleri şeklinde osteoporozda, üst mide-barsak sisteminin fonksiyonel rahatsızlıklarında ve üriner sistem taşlarının metaoroflaksisinde yardımcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir.

Yukarı İçme-Kaplıca tesisi: ”Anılan kaynak 1600,386 mg/Lt toplam minaralizasyona sahip, kalsiyum bikarbonatlı minarelli su niteliğindedir. Hekim kontrolünde ve su ısıtılarak banyo uygulamaları şeklinde inflamatuvar romazizmal hastalıkların ( romatiod artrit, ankilozan spondilit başta olmak üzere) kronik dönemlerinde; kronik bel ağrısı osteoartrit gibi yumşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, ortopedik operasyonlar. beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında, cerebral palsy gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacıyla, stres bozukluğu, nörovejetatif distoniler örneklerindeki gibi genel stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak; içme kürleri şeklinde osteoporozda, üst mide-barsak sisteminin fonksiyonel rahatsızlıklarında ve üriner sistem taşlarının metaoroflaksisinde yardımcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir.

Adresi: Kahramanmaraş Ekinözü Aşağı İçmeler.
Telefon: 0538 674 77 70, 0535 394 48 19, 0531 599 39 42

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir