Nemrut Dağı Kaplıcası

Nemrut Dağı kraterindeki bir kaynaktan çıkan su miktarı saniyede 0.03 lt’dir. Tesisi bulunmayan kaplıcanın 60°C sıcaklıktaki suyu, romatizma ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir.

Adıyaman

Adıyaman’da bilinen ilk kültürel etkinlik­ler, Hititlerin bölgeye egemen olduğu İÖ 1650-1340 yılları arasında başlar. Anadolu’da güçlü bir uygarlık kurmuş olan Hititler Güneydoğu Anadolu bölgesindeki kültürel zenginliğin de temellerini atmış, ardından Mitanni, Urartu, Asur, Med, Pers, Yunan kültürleri bunu izlemiştir. Daha sonra yaşanan Kommagene Krallığı ve Roma İmparatorluğu dönemleri de bu kültüre zenginleştirici katkılar sağlamıştır. Adıyaman… Devamını Oku »

Hacı Yusuf Türbesi

Adıyaman HACI YUSUF TÜRBESİ Samsat İlçesi’nde Samsat-Kilisan yolundaki mezarlıktadır. Kal­ker taşından yapılmıştır. Dört yanı kemerli ve açıktır. Boyutları, 4.95×4.95 m’dir. Türbenin saçakları 12 çıkıntılıdır. Yapım tarihi bilinme­mektedir…

Mehmet Gazi Paşa Türbesi

Mehmet Gazi Paşa Türbesi Samsat İlçesi’nde , Tepeönü Köyü’ndedir. Boyutları 4.50×4.50 m’dir. Kubbesi yıkılmıştır. Dört yanında sivri kemerli açıklıklar vardır. İçinde yanyana üç mezar bulunmaktadır. XIX. yy yapıtı olduğu sanılmaktadır.

Şeyh Abdurrahman Erzincani Türbesi

Şeyh Abdurrahman Erzincani Türbesi Adıyaman kentinin 7 km kuzeyinde, İndere (Zey) Köyü’ndedir. Hastaların uğrak yeridir. Şeyh Abdurrahman Erzincani’nin türbesidir. Sandukalar, kendisinin, eşinin ve oğlunun-dur. Söylentiye göre, IV. Murat Bağdat Seferi’ne giderken bu köyde konaklamış. Şeyh, ordunun beslenmesini ve bakımını üstlenmiş. Padişah, Şeyh’in bu işi neyle karşılayacağını merak etmiş. Çok az yiyecekle ve arpayla büyük bir… Devamını Oku »

Abuzer Gaffari Türbesi

Abuzer Gaffari Türbesi Adıyaman’ın 5 km doğusunda Ziyaret Köyü girişındedir. Kapısındaki yazıt 1136 tarihlidir. Sahabeden Abuzer Gaffarî’nin türbesidir. Bağdat Seferi dönüşünde, IV. Murat’ın buyruğuyla yapılmıştır. Yanında mescidi de vardır. Şam ile Medine arasındaki Rebze Köyü’nde, aynı adda bir türbe daha vardır. Ama bunlar ayrı kişilerin türbeleri olmalıdır. Adresi: 02000 Ziyaretpayamlı/Adıyaman Merkez/Adıyaman