Esire Kaplıcaları Hisarcık

Hisarcık Esire Kaplıcaları: Halk dilinde ESİRE olarak bilinen kaplıca hakkında şu efsane anlatılmaktadır. Emet ilçesinin güney batısında bulunan Eğrigöz dağındaki tarihi Eğrigöz Kalesinde, tarihte Kazıklı Voyvoda olarak bilinen Macar İmparatorunun hapsedildiği bilinmektedir. Efsaneye göre tarihi Eğrigöz Kalesinde hapsedilen esirlerin bulunduğu ortamın çok kötü olması nedeniyle esirlerde genellikle cüzzam hastalığı görülmektedir. O tarihte tedavisi mümkün olmayan cüzzam hastalığına yakalanan bir esir, kurtuluşun ancak ölümle olabileceğini düşünerek, kalenin yakınından geçen ve aynı zamanda sıcak suyun da karıştığı Kocaçay denilen nehre atlayarak ölmek ister. Fakat esir ölmez. Nehrin akış istikametine ters olarak yüzerek kaçmaya çalışırken, suyun giderek ısındığını fark eder. Gecenin karanlığından yararlanarak bu suda gecelemeye karar verir. Hasta ve bitkin düşen esir, sıcak suların çıktığı yerde kalır. Bir süre sonra hastalığının iyileştiğini fark eder. Bunun üzerine kaçmaktan vazgeçip tekrar kaleye geri döner ve başından geçenleri kale komutanına anlatarak diğer esirlerin de bu sıcak sudan şifa bulmasını sağlar. O günden sonra buraya ESİR HAMAMI denilmiş fakat bu isim zamanla değişikliğe uğrayarak günümüze ESİRE olarak intikal etmiştir. Halende sıcak suların bulunduğu bu yere ESİRE KAPLICALARI denilmektedir.

FAYDALARI: Romatizmal hastalıklarda, deri hastalıklarında, kas ve eklem ağrılarında, çeşitli kadın hastalıklarında ve içme kürleriyle de; böbrek taşı, mide-barsak sistemi, karaciğer safrakesesi hastalıklarında etkili olduğu bilinmektedir.

Konaklama Tesisleri
Hisarcık Esire Termal Turizm Merkezinde konaklama yapmak isteyen ziyaretçiler için apart daireler bulunmaktadır. Ayrıca Termal Turizm Merkezinde; günübirlik gelen ziyaretçiler için termal sulardan faydalanabilecekleri açık havuz ve hamamlar mevcuttur.

İletişim
Adresi: 43780 Sefaköy/Hisarcık/Kütahya
Hisarcık Belediye Başkanlığı
Telefon numarası: 0 274 491 22 00

Esire Kaplıcaları Hisarcık” 2 Yorum Yapılmış

  1. admin Post author

    Merhabalar, iletişim numarası üzerinden fiyat alabilirsiniz.

  2. Nejdet gökalp

    Slm 04.09.23 tarihinden sonra 15 gün kaplıcalarda kalmak istiyorum bir fiyat verebilir misin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir