Sarpaşan Termal

2000 yılından bugüne, siz konuklarını misafir etmekten onur duyan kaplıcamız, Hisarcık İlçesine bağlı Sefaköy’de bulunup, Kütahya İl merkezine 107 km, Uşak il merkezine 82 km, Hisarcık İlçe merkezine 7 km uzaklıktadır.

Bizans İmparatorluğuna kadar dayanan tarihi ile farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olan kaplıcalarımız halk dilinde Esire kaplıcaları olarak anılmakta olup, geçmişine dair şu rivayet anlatılmaktadır:

Emet İlçesi’nin Güney Batısında bulunan Eğrigöz Dağı’ndaki tarihi Eğrigöz Kalesi’nde, tarihte Kazıklı Voyvoda olarak bilinen Macar İmparatoru’nun hapsedildiği bilinmektedir. Efsaneye göre tarihi Eğrigöz Kalesi’nde hapsedilen esirlerin bulunduğu ortamın çok kötü olması nedeniyle esirlerde genellikle cüzzam hastalığı görülmektedir. O tarihte tedavisi mümkün olmayan cüzzam hastalığına yakalanan bir esir, kurtuluşun ancak ölümle olabileceğini düşünerek, kalenin yakınından geçen ve aynı zamanda sıcak suyun da karıştığı Kocaçay denilen nehre atlayarak ölmek ister. Fakat esir ölmez. Nehrin akış istikametine ters olarak yüzerek kaçmaya çalışırken, suyun giderek ısındığını fark eder. Gecenin karanlığından da yararlanarak bu suda gecelemeye karar verir. Hasta ve bitkin düşen esir, sıcak suların çıktığı yerde kalır. Bir süre sonra hastalığının iyileştiğini fark eder. Bunun üzerine kaçmaktan vazgeçip tekrar kaleye geri döner ve başından geçenleri kale komutanına anlatarak diğer esirlerin de bu sıcak sudan şifa bulmasını sağlar. O günden sonra buraya Esir Hamamı denilmiş, fakat bu isim zamanla değişikliğe uğrayarak günümüze Esire olarak intikal etmiştir. Halen de sıcak suların bulunduğu bu yere Esire Kaplıcaları denilmektedir.

Çok eskilere dayanan tarihinin yanı sıra, doğal güzellikleriyle de geçmişten bugüne şifa kaynağı olmaya devam eden kaplıcamız, termal havuzu, apart evleri, aile banyoları ve diğer hizmetleri ile konuklarına şifa ve huzur dağıtmaya devam etmektedir.

Sizleri, tarih ve doğayla baş başa, şehrin gürültüsünden stresinden uzak, kaliteli suyu ve tertemiz havası ile huzur dolu bir tatil için Sarpaşan Termal Kaplıcalarına bekliyoruz…

Adresi: Sefaköy / Hisarcık / Kütahya
Telefon: 0 (274) 491 20 30
Cep Telefonu Numarası: 0 (539) 819 53 33

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir