Assos Antik Limanı

Günümüzde otel, restoran ve iskelelerle çevrili olan Assos limanının geçmişteki stratejik önemi, yerini tarihi ve turistik değere bırakmış durumda. Özellikle meşe palamudu, odun ve kereste taşımacılığında aktif olarak kullanılmış olan limanda ve çevresinde hala tarihi yapılara rastlanıyor.

Limanın dalgalar nedeniyle yıpranan mendireği 2000 yılında Kültür Bakanlığı tarafından onarılmış, ayrıca limana yeni bir dalgakıran eklenmiş. Bu gelişmeler balıkçıların işine yaramış ve çevrede balıkçılıkla uğraşanların sayısı artmış.

Assos Limanı, uzun yıllar meşe palamudu sevkiyatının merkezi olmuş. Ayrıca Behramkale, Paşaköy, Korubaşı gibi çevre köylerdeki zeytinyağı mengenelerinin pirinaları da deve kervanları ile Assos Limanı’na sevk edilmiş ve buradan denizyolu ile İzmir’e götürülmüş.

Liman, aynı zamanda şehirlerarası ulaşımın da sağlandığı bir yer olmuş tarih boyunca ve İstanbul, İzmir ve Ayvalık’a gidecek yolculara da bu liman hizmet vermiş.

Tarihi liman, geçmişteki misyonunu bugün de devam ettiriyor. Günümüzde, yörenin önemli bir geçim kaynağı olan liman, özellikle turizm alanında gelişmiş durumda.

Adresi: 17860 Behram/Ayvacık/Çanakkale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir