Erzincan Ilıcası

Ekşisu yakınında, 33 derecelik sıcaklığa sahip olan Erzincan Ilıcası, bir çok hastalığa şifa olmaktadır. Erzincan Ilıcası’nın 12 kapalı havuzu vardır ve her yıl şehre gelenlerin ilgi odağı durumundadır. Ilıcanın suları; cilt rahatsızlıklarına, romatizmaya, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir. Aynı zamanda Ekşisu Kaplıcası’nın yakınında bulunur ve ulaşım açısından kolay bir noktadadır. Erzincan’ın tarihi ve doğal… Devamını Oku »

Horhor Şifalı Havuz

Horhor Şifalı Havuz Ekşisu kaynağının yakınında bulunan su, büyük bir oluktan kaynamaktadır. Miktarı dakikada 1 ton hesap edilmiştir. Özelliği, sodyum, magnezyum ve, kalsiyum hidrokarbonatı iyonları ile bu su, Ekşisu’dan daha müessir olup, mide bozukluktan, diyabet, çocukların yeme isteksizlikleri, karaciğer ve safra yolları hastalıktan tedavisi ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Bol miktarda kükürt içermektedir.

Böğert Maden Suyu

Erzincan il merkezine 11 km mesafedeki bölgede bulunan ve Ekşisu adı verilen Böğert maden suyu, sağlık yönünden oldukça önem taşımaktadır. Maden suyu; anemi, karaciğer, mide, bağırsak ve safra yolları hastalıklarına iyi gelmektedir.

Erzincan

Erzincan, 38°16′ve 40°45′doğu boylamları ile 39°02′ve 40°05′kuzey enlemleri arasında kalır; il merkezinin denizden yüksekliği ise 1.218 m’dir. İl, kuzeyden Giresun İli’nin Alucra; Gümüşhane’nin Şiran, Kelkit, Bayburt; doğudan Erzurum’un Aşkale ve Çat; güneydoğudan Bingöl’ün Kiğı; güneybatıdan Malatya’nın Arapkir; Elazığ’ın Ağın; güneyden Tunceli’nin Çemişkezek, Ovacık ve Pülümür; batıdan Sivas’ın Divriği, İmranlı ve Suşehri ilçeleriyle çevrilidir. Tektonik bir… Devamını Oku »