İnsuyu Mağarası ve İnsuyu İçmeleri

Burdur’un ülke çapında tanınmış en önemli içmesidir. Burdur-Antalya karayolu üzerinde, il merkezine 14 kilometre uzaklıktadır. Şifalı nitelikleriyle tanınan dünyanın ikinci büyük mağarasının bitişiğindedir.

insuyu Mağarası; karayolu güzergahından 500 metre uzaklıkta, küçük bir dağ yamacında bulunmaktadır. En geniş yeri 80 metre, uzunluğu ise 597 metre olan bu ünlü mağaranın içinde, birbirine geçitlerle bağlı 9 adet gölcük bulunmaktadır. İçinde hâlâ ulaşılmamış birçok bölgenin bulunduğu mağarada; sarkıt ve dikitler, çavlanlar vardır. Suyunun bol olduğu zamanlar içinde kayıkla dolaşılır. Özellikle 2’inci gölcükteki sarkıt ve dikitler çok ilgi çekicidir. Uzun yıllardır iç ve dış turizme açık tutulan mağara, her yıl yurdun dört bir tarafından gelen hastalarla dolup taşan içmeleriyle sağlık turizmi açısından da ayrı bir potansiyel oluşturur.

Mağaranın hemen yanında yer alan iki kaynaktan çıkan Insuyu; kaynaklarının bileşimleri arasında büyük benzerlikler gösteren, madeni az ılıca ve içmeler grubuna dahil, şifalı özellikleri bulunan bir sudur.

Bikarbonat, kalsiyum ve bromür içeren l’inci kaynak

‘Mide Suyu’ diye bilinir. Temperatürü 15°C, pH değeri 6.5’tur.

Bikarbonat, kalsiyum, sodyum ve bromür içeren 2’inci kaynak ‘Şeker Suyu’ olup, sıcaklık ve pH değerleri diğeriyle aynıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir