Gözlek Kaplıca

Amasya, Göynücek karayolunun 22. km.’sinde bulunan 2 yıldızlı Gözlek Termal Tesisinin (256 22 22) su sıcaklığı 39.5 C° dir. Şifalı sularında çok çeşitli mineraller bulunan Gözlek kaplıcasının bulunduğu iklim daha çok Karadeniz iklimine benzemektedir. Onlarca farklı hastalığın şifası için faydalı olan Gözlek kaplıca sularında şifa bulabilir, aynı zamanda eğlence alanlarında da güzel bir tatil haftası geçirebilirsiniz. Gözlek kaplıcası sularının tedavi nitelikleri bizzat Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.

FAYDALARI

Kaplıca sularından faydalanmadan önce tüm ziyaretçilerimizin hekim kontrolünde bu işlemleri yapmaları önemle rica olunur. Banyo uygulaması şeklinde kullanılan kaplıca sularının romatizmal hastalıklarda, kronik bel ağrılarında, her türlü eklem hastalıklarında, yumuşak doku hastalıklarında faydalı olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda yakın dönemde bir ortopedik ameliyat geçirmiş kişilerin iyileşme süreçlerinin hızlanmasında da katkısı büyüktür. Uzun süre hareketsiz kalan bünyelerdeki sinirlerin uyarılmasını ve yeniden bedenin aktif olmasını sağlar.

Gözlek kaplıcasındaki şifalı sular içerisindeki mineraller sayesinde sinir hastalıkları için de faydalıdır. Özellikle sinir bozuklukları ve nörolojik rahatsızlıklarda rehabilitasyon amacıyla kullanılmaktadır.

KAPLICA SUYUNUN ÖZELLİKLERİ

PH derecesi 6.7 olan kaplıca suyu asidik kıvamdadır ve bu sayede içimi de oldukça tatlı bir sudur. 40 derece olması ile bunaltıcı bir sıcaklığı olmayan kaplıca sularında bol miktarda sodyum bulunmaktadır. Bu sayede de kaplıca suyu doğal ve insan sağlığı açısından çok faydalıdır. Bir litresinde 500 mg mineral bulunması ile de mineral yönünden zengin bir içeriğe sahiptir diyebiliriz.

Gözlek kaplıca bölgesindeki termal tesislerde kafeterya, termal havuzlar, kapalı yüzme havuzları, Türk hamamları, kür banyoları ve geniş odalar ile konaklama ve eğlenme imkanları bulunmaktadır.

ULAŞIM

Samsun Havaalanından iki saatlik kara yolu yolculuğu ile ulaşabileceğiniz kaplıcalara aynı zamanda Amasya merkezden sadece dolmuşlar ile 20 dakikada gelebilirsiniz.

İletişim
Adresi: Arkut Bey Mah, Şht. Metin Abdullah Özışık Sk. No:2, 05720, 05720 Hamamözü/Amasya
Telefon numarası: (0358) 787 68 43

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir