Tekke Kaplıcası

Aydın turistik imkanlarının yanında son yıllarda ortaya çıkan muazzam bir jeotermal enerji potansiyeline de sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bölge ekonomisi adına çok önemli bir değer olan jeotermal enerji kaynakları henüz çok iyi değerlendirilememektedir. Maalesef birçok zengin içerikli termal kaynak atıl durumda kendi kaderini yaşamakta, o zengin termal suları da boşuna akmaktadır.

Tekke kaplıcası çok değerli bir termal su kaynağına ev sahipliği yapan ve nispeten değerlendirilmiş kaplıcalarımızdan bir tanesidir. Mineralizasyon oranı düşük olan suyun, kaynaktan çıkış derecesi ise tam 74 derecedir. Bu sıcaklık bile tek başına Tekke kaplıcası altından geçen jeotermal enerji kaynağının ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir.

Faydaları

Kabaağaç köyüne üç kilometre uzaklıktaki Tekke köyünde bulunan ve adını da buradan alan kaplıca Kuyucak ilçe merkezine 33 km uzaklıktadır. Kabaağaç kaplıcalarıyla çok yakın olduğundan dolayı termal su kaynaklarından çıkan değerli ve şifalı sular aynı özellikleri taşımaktadır.

Banyo uygulamaları şeklinde uygulanması durumunda eklem ağrılarına, kronik bel ve boyun ağrılarına iyi gelmektedir. Aynı zamanda romatizma sorunu olan kişilerin de düzenli gelmeleri haline ağrılarının hafiflediği görülmüştür. Ayrıca cilt hastalıklarının da tedavisinde kullanılmaktadır zira termal su kaynağından sodyum ve kalsiyum oranı yüksek termal su çıkmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir