Çeşme Pırlanta Plajı

Çeşme Pırlanta Plajı, ilçe merkezine 10 km uzaklıkta, Çeşme’nin sörfün başkenti olmasında büyük pay sahibi. Adını pırlanta tanesi gibi ince kumlu ve beyaz renkli kumsalından alan Pırlanta Plajı, sığ ve tertemiz denizinin yanı sıra kite surf (uçurtma sörfü) parkuru ile bu spora gönül verenler ve öğrenmek isteyenleri ağırlıyor.

İzmir’in en güzel plajları arasında yer alan Çeşme Pırlanta Plajı, Çeşme ilçe merkezine 10 km mesafede. Plaj çevresinin koruma bölgesi olmasından dolayı vahşi yapılaşmanın izlerinin görülmediği plaj, bu özelliği ile de beton ve binadan uzak, deniz ve kumsalla baş başa vakit geçirmek isteyenler için tam anlamıyla bir cennet.

500 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde bir kumsala sahip olan Çeşme Pırlanta Plajı’nın kumsalı ince, beyaz kumlu ve suyla temas ettiğinde birbirine yapışan ve katılaşan bir görünümde.

Pırlanta Plajı’nın berrak ve tertemiz deniz suyu yıl boyunca üşütmeyecek soğuklukta. Denizin ilk 250 metresinin sığ oluşu çocuklu aileler ve iyi yüzme bilmeyenler için avantaj sağlıyor.

Giriş Ücretleri

Pırlanta Plajı’nın belli bir bölgesi uçurtma sörfü (kite surf) yapanların parkuru olarak ayrılmış durumda. Bu alana girmek tehlikeli ve yasak. Plajın geri kalan bölümünde ise şemsiye ve şezlong hizmeti veren bir işletme ile halk plajı bulunuyor. Şemsiye ve şezlongdan yararlanmak isteyenler 10’ar TL ödeyerek kullanabiliyor. Bu ücrete duş ve soyunma kabini de dahil. Yeme-içme hizmeti için işletmenin menüsüne bakmak gerekiyor. Dileyenler havlularıyla hiçbir ücret ödemeden halk plajı bölümünden yararlanabiliyor.

Pırlanta Plajı’nın çevresinde tek tük ağaç olması ve gölgelik alanın bulunmaması nedeniyle aşırı sıcaklarda ve güneşli günlerde mutlaka şemsiye götürmek gerekiyor.

Nasıl Gidilir?

Pırlanta Plajı’na Çeşme Otogar’dan kalkan dolmuşlar yolcu taşıyor. Çiftlikköy ve Altınkum yönüne giden dolmuşların bir kısmı Pırlanta Plajı’na uğruyor. Dolmuşun önünde Pırlanta yazısını gördüğünüz an gönül rahatlığıyla binebilirsiniz.

Arabayla Pırlanta Plajı’na gitmek oldukça kolay. Çeşme merkezden Çeşme Marina ve Çeşme Limanı istikametinde, deniz kıyısından Çiftlikköy, Altınkum istikametinde ilerleyin. Çiftlikköy’ü geçtikten sonra yol bir çatalla ikiye ayrılıyor. Sol taraf Altınkum’a, sağ taraf ise Pırlanta Plajı’na gidiyor. Bu çataldan sağa döndüğünüz an kısa bir mesafeden sonra tepeden Pırlanta Plajı’nı görüyorsunuz.

Yaz aylarında ve özellikle hafta sonları Pırlanta çevresinde ciddi bir yoğunluk yaşanıyor. Araç park edecek yer konusu da sorun olabiliyor. Bu tip günlerde plaja gitmeyi planlıyorsanız bu durumun yaşanabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Hem İzmir‘in hem de Çeşme’nin en güzel plajlarından biri olan Pırlanta Plajı benim de keyifle denize girdiğim ve arkadaşlarımla vakit geçirmekten zevk aldığım bir plaj. Çeşme’de birkaç gününüz varsa bu plajı es geçmemenizi öneririm.

Yol Tarifi

Çeşme Çiftlikköy’ü geçer geçmez Altınkum’a giden yol üzerinde sağ tarafta kalan Pırlanta Plajı, dalga ve akıntıdan korunaklı bir koy kıyısında yer alıyor. Çeşme merkeze 10 km, Çiftlikköy’e ise 4 km uzaklıkta olan Pırlanta Plajı, Alaçatı’ya 22, İzmir’e ise 95 km mesafede.

İletişim

Adresi: Şehit Mehmet, 35930 Çeşme/İzmir
Çalışma saatleri: 24 saat açık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir