Muratdağı Kaplıca

Gediz Murat dağı Kaplıcası Kütahya’nın güneyinde Gediz’e 30 km. uzaklıktadır. Türkiye’de termal turizm ile kayak turizmini birleştiren ender yerlerden biri olan Murat Dağı, 2309 mt rakımıyla Ege Bölgesinin en yüksek dağıdır. Kaplıca suları 29-50 C derece sıcaklıktadır.

Gediz Murat Dağı Kaplıcaları, Bakanlar Kurulunun 19.04.1987 tarih ve 87/11608 Sayılı Kararı ile Termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Kaplıca Murat Dağı’nın 1450. metresinde yer almaktadır. Sıcaklığı 37 ile 43 derece arasında olan sular Sodyum, Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum, Bromür ve Sülfat içermektedir. Kaplıca başta romatizmal hastalıklar olmak üzere deri hastalıkları, kadın hastalıkları, sinir ve kas hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaplıca suyunun toplam debisi 45 lt/sn civarındadır.

Murat Dağı’nda yerli ve yabancı uzmanlar ile Türkiye Kayak Federasyonu tarafından incelemeler yapılmış ve yılın yaklaşık 5 ayı (Aralık-Nisan) kayak yapılabilir, kar kalınlığı ortalama 70-135 cm ve kayak için en ideal kar türü olan toz kar kalitesine sahip olduğu, kot farkı 320 metre olup ulusal ve uluslararası müsabakaların yapılmasına uygun olduğu, 15.06.2017 Tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletmeleri Genel Müdürlüğünce onaylanan projesinde farklı zorluk derecelerinde toplam 7700 m pist uzunluğu olduğu tespit edilmiştir.

Murat Dağı’nda kısa mesafeler arasında iklim koşullarında değişimler görülmektedir. Bu durum alanda floristik örtünün zengin olmasını sağlamıştır. Alanda; Akdeniz, Karadeniz ve Kara ikliminin bitki türleri görülmektedir.

Tüm yıla yayılmış turizm imkânlarıyla deniz-kum-güneş turizmine alternatif olarak zengin bir turizm çeşitliliği var olan Murat Dağında; Kamping, Foto safari, Flora ve Fauna Gözlemciliği, Dağ Bisikleti, Dağcılık, Yamaç Paraşütü, Binicilik, geleneksel yaşam biçimlerinin incelenmesi gibi alternatif turizm imkânlarına olanak sağlamaktadır. Murat Dağından 14 Aralık 2017 tarihinde çekilen ve AA tarafından servis edilen meteor yağmuru fotoğrafları bir haftada 300 milyonun üzerinde tıklanma ile dünyada en çok tıklanan ilk 20 fotoğraf arasına girmiştir.

Murat Dağı Kaplıca ve Kayak Merkezi, Gediz’e 25 km, Zafer Hava Limanı’na 73 km, Kütahya’ya 95 km ve İzmir’e 230 km mesafesiyle merkez sayılacak bir konumdadır.

Mevcut durumda kayak merkezi yerel imkanlarla yapılan 250 mt pistte faaliyet göstermekte, yolu mevcut ihtiyacı karşılamaktadır. Kaplıcası faal olup, kaplıca bölgesinde belediyeye ait 171 yatak kapasiteli Bungalov tipi evlerde konaklama imkanları mevcuttur. Gençlik Hizmetleri ve Spor müdürlüğü tarafında işletilen tesiste de 178 yatak kapasitesi mevcuttur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir