Marmaros Şelalesi Gökçeada

Gökçeada Marmaros Şelalesi Dereköy’den sonra sağa dönülerek gidilen Marmaros Koyu yolu üzerinde, sapaktan 7 km. ileride aracı bırakıp biraz yürümek gerekiyor. Etraf yemyeşil, Ada’ya gelirken gördüğünüz çıplak tepelerden sonra çok şaşırtıcı bir ortam. Orman içinde biraz yürüyünce şelale karşınızda. Ama yaz sonuna doğru suyu iyice azalıyor. Şelale 38 metre yükseklikten düşüyor. Adalılar hazırladıkları broşürde adalarını dünyanın suyu en bol olan 4. adası olduğunu yazıyorlar, gezince hak veriyor insan. Şelale, doğayla başbaşa olmak ve tracking yapmak isteyenler için bulunmaz bir fırsat yaratır.

Gökçeada Dünyadaki tatlı su kaynakları bakımından en zengin bölgedir burası. Trekking bakımından Marmaris Şelalesi bir cennet niteliği taşıyor. Marmaros’u ziyaret edebilmek için uğurlu köyden geçmek gerekiyor.
Koydan giderken Marmaros koyu 7. kilometreden sonra yeşillikler içinde bir vadi göreceksiniz. Yeşillerin içinde dere kıyısınden yarım saatte yapacağınız bir doğa yürüyüşü ile çağlayanlar eşliğinde Marmaros’a varacaksınız. 38 metreden dökülen harika şelale önce selamlar sizi. Yaz ayında büyük oranda kuruyan suyu Maramara Denizi’ne akıyor. Yaz sezonunda ziyaretçilere kapatılıyor. Bunun sebebi ise olası yangınlar..

Ama kaymakamdan izin alarak bölgeyi ziyaret etmeniz mümkün. Şelaleye varmadan önce Semadirek adası manzaralı Marmaros koyuna yüzenler göletlerle tuzlu sularından arınıyorlar.

Adresi: 17760 Tepeköy/Gökçeada/Çanakkale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir