Mahmutlu Kaplıcası

Mahmutlu Kaplıcası

Mahmutlu Kaplıcaları, Kırşehir ili Çiçekdağı ilçesine 16 kilometre uzaklıkta, Mahmutlu beldesi sınırları içinde, iki ayrı hamamdan oluşan kaplıca grubudur.

a) Büyük Hamam: İlçe merkezinden başlayıp, ÇiçekdağıYerköy yolu üzerinden ayrılan bir yol, 28 kilometrelik bir gidişten sonra, Baraklı köyü ayrımını müteakip hamama ulaşır. Sodyum klorürlü, sülfatlı sular grubuna dahildir. Ayrıca kalsiyum, karbondioksit ve radon içerir. Temperatürü 63°C, pH değeri 6.73, radyoaktivitesi 198 emandır.

3 grama yaklaşan total mineralizasyonu, yüksek sıcaklığı, güçlü radyoaktivitesi, ideal serbest karbondioksit oranıyla, dış uygulamalarda önerilebilecek etkili bir sudur. Sédatif, vazodilatatör ve endokrin sistemi etkileyici özellikleri ön plandadır, içme kürleri, mide, bağırsak, karaciğer ve safra kesesi üzerinde salgıyı arttırıcı etki gösterir. Safranın bileşimini olumlu yönde değiştirir. Banyo tedavisi; romatizma, dolaşım ve solunum sistemleri, nevrit ve kadın hastalıklarında, radyoaktif özelliği nedeniyle de hormonal rahatsızlıkların giderilmesinde etkilidir.

Kaplıcada; kadın ve erkeklere mahsus havuzların dışında, basit konaklama tesisleri bulunur. Ancak, gerek tedavi, gerekse sosyal gereksinimlerin karşılanmasında bu tesisler yetersiz kalmaktadır.

b) Küçük Hamam: Aynı güzergahın takip edilmesiyle ulaşılan Küçük Hamam, diğerinden 1.5 kilometre daha uzaktadır. ‘Pöhrenk’ ya da ‘Bağdatoğlu Kaynağı’ diye de anılır.

Suyunun bileşimi Büyük Hamam’la aynı özelliktedir. Temperatürü 96°C, pH değeri 6.78, radyoaktivitesi 29 emandır. İçimi kolaydır. Karaciğer ve safra yolları hastalıkları ile bağırsakların görev bozukluklarına önerilir. 34 bardak içildiğinde müshil etkisi görülür. Banyo tedavisiyle; her türlü romatizma, nevrit, nevralji ve kadın hastalıklarından çok iyi sonuçlar alınır.

Bu suyun kimyasal bileşimi diğeriyle aynı özelliklerde olsa da, debisi fazla ve karbondioksit oranı eşik değerin altındadır. Sıcaklığı çok yüksek, radyoaktivitesi ise diğerine göre düşüktür. Yine de, bu özellikleri dolayısıyla dış uygulamalarda etkinliği olan bir sudur,

Kaplıca alanında bulunan tesisler yetersizdir. Konaklama ihtiyacı çadır kurulmak suretiyle giderilmeye çalışılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir