Karaderbent Kaplıcası

Pülümür İlçesi, Karaderbent Köyünde bulunan kaplıca ilçe merkezine 13 Km. uzaklıktadır. Kaplıca suyunun akım değeri 0.2 lt/sn, sıcaklığı 25 oC, PH değeri 6.0’dır.

Pülümür’e 14 km uzaklıkta bulunan Karaderbent Köyü, 1993-94 yıllarında yaşanan köy boşaltmalarından oldukça etkilenmiş. Köyde bulunan kaplıca da köyün boşaltılmasından sonra aktif olarak kullanılamamış. Yaz ayları dışında kullanım kapalı olan kaplıcanın çevresinde kalacak yer olamadığından dolayı sadece günlük olarak kullanılmış. Kaplıcanın romatizma ve çeşitli cilt hastalıklarına iyi geldiği ve tam bir şifa kaynağı olduğu söyleniyor.

Kaplıcanın tekrar faaliyete geçmesi için İstanbul ve Almanya’daki Pülümür derneğiyle bir araya gelen Pülümür Belediyesi, burada bir inşaat başlatarak hem kaplıcayı tekrar faaliyete açmak hem de burada yöredeki istihdamı artırmayı amaçlıyor.

Devam eden inşaatla ilgili bilgi veren Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, yurt dışında ve Dersim’de yaşayan iş insanlarıyla bir araya gelerek bir araya gelerek toplam 52 kişinin ortak olduğu Pülümür Turizm Lmtd. Şti.’yi kurduklarını binanın inşaatına ‘Germike’ markasıyla başladıklarını kaydetti.

Ağustos 2017’de temeli atılan binanın kaba inşaatı neredeyse bitmek üzere. Yaklaşık 5 milyon lira tutarında olan projenin Eylül ya da Ekim ayında bitirilmesi planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir