Tunceli Kaplıcalar

Tunceli kaplıcaları; Harçik Kaplıcası Karaderbent Kaplıcası Harik Kaplıca Ana fatma Kaplıcaları Bağın Kaplıcası Pertek Kaplıcaları Pertek Termal Otel

Pertek Kaplıcaları

Tunceli’nin Pertek ilçesinde bulunan kaplıca ve içmece, fıtık, romatizmal hastalıklar, kireçlenme gibi bilinen rahatsızlıkların dışında MS ve Parkinson Hastaları için de umut kaynağı oldu. Kaplıca ve içmeceye gelen MS ve Parkinson hastalarında ciddi iyileşmeler görülürken, bu düzelmeler hastaların izinleri doğrultusunda kayıt altına da alınıyor.

Harçik Kaplıcası

Merkez ilçe sınırları içerisinde, Tunceli-Erzincan karayolu kenarında, il merkezine 4 km. uzaklıktadır. Yki kaynak halinde olan suyun akım değeri 2.4 lt/sn, sıcaklığı 24.5 oC’dir. Maden suyu olarak kullanılabilecek nitelikte olan bu radyoaktif kaynak değerlendirilmediği için doğada akıp gitmeğtedir. Diğer Kaplıca ve içmeceler Tunceli’de bu kaplıca ve içmeler dışında, merkez ilçede Dikilitaş Maden Suyu, Mazgirt yöresinde… Devamını Oku »

Karaderbent Kaplıcası

Pülümür İlçesi, Karaderbent Köyünde bulunan kaplıca ilçe merkezine 13 Km. uzaklıktadır. Kaplıca suyunun akım değeri 0.2 lt/sn, sıcaklığı 25 oC, PH değeri 6.0’dır. Pülümür’e 14 km uzaklıkta bulunan Karaderbent Köyü, 1993-94 yıllarında yaşanan köy boşaltmalarından oldukça etkilenmiş. Köyde bulunan kaplıca da köyün boşaltılmasından sonra aktif olarak kullanılamamış. Yaz ayları dışında kullanım kapalı olan kaplıcanın çevresinde… Devamını Oku »

Ana fatma Kaplıcaları

Anafatma Kaplıcası Tunceli-Ovacık karayolu üzerinde, il merkezine yaklaşık 7 Km. uzaklıkta bulunan kaplıcanın bulunduğu yerde bir dinlenme ve yeme-içme tesisi vardır. Tek kaynaktan çıkan suyun akım değeri 3 lt/sn, sıcaklığı 25 oC, PH değeri 6.5’tir. 2500-3000 m2’lik bir alanı kaplayan kaplıcadan sadece yöre halkı yararlanmaktadır.

Bağın Kaplıcası

BAĞIN KAPLICASI: Tunceli Dedebağ Mazgirt İlçesi, Dedebağ Köyündeki kaplıca, ilçe merkezine 65 km. uzaklıkta, Peri Suyu kenarındadır. Öncelikli kaplıca sınıfına giren Bağın Kaplıcasında tek kaynaktan çıkan suyun akım değeri 5 lt/sn, sıcaklığı 35 oC, PH değeri 5.0 dır. Kaplıca suyu kalsiıum sülfatlı, sodyum sülfatlı ve klorür bikarbonatlı sular grubundandır. Banyo uygulamalarına elverişli olan bu sular,… Devamını Oku »