Güzelçamlı İçmeler

GÜZEL ÇAMLI İÇMECESİ

Aydın – Kuşadası ilçesinin güneyinde bulunmaktadır. Midenin, bağırsakların çalışmasını düzenler. Yatıştırıcı bir etkisi görülmektedir.

İçmeler Koyu Dilek Yarımadası Milliparkı’nın 1. koyudur. Millipark giriş kapısına 300 mt mesafededir. Millipark’ın tek kumsal plajıdır. Denizi sığ olduğundan eğlence ve çocuklar için idealdir. Otopark, WC, soyunma kabini, duş, piknik masaları, mescid, sezlong ve şemsiye üçretsiz olarak misafirlerin hizmetindedir.

Millipark giriş kapısndan girdiğinizde aracınızla veya yaya olarak geldiğinizde yaya yolunu takip ederek kumsal olan içmeler plajına ulaşabilirsiniz. İçmelerin üstüne geldiğinizde aşağı doğru baktığınızda eşsiz plaj manzarasıyla karşılaşırsınız, aracınızla geldiyseniz hemen 250 mt sonra sağa doğru dönerseniz aşağıda otoparka ulaşırsınız. Yaya olarak geldiyseniz plaja inen merdivenlerden aşağı iner hemen bir piknik masasına kurulabilirsiniz. İçmelerin meşhur mil kumunda doyasıya güneşlenip, billur sularında yüzebilirsiniz. Akşam üzeri saat 18 : 00 dan sonra yaban domuzlarını görürseniz sakın korkmayın, evcil hayvan gibi yaban domuzlarını besleyebilirsiniz. Millipark’ın her koyunda bu saatlerde yaban domuzları koylara iner ve tatilcilerin arasında dolaşarak karınlarını doyururlar.

Milli Parkın 1 Km. kadar içinde bulunan içmeler koyuna indikten sonra sağ taraftaki ( Doğu köşesi ) dağın deniz kenarında bulunur. Suyun sıcaklığı 19 derece ‘ dir. Birleşimindeki tuz ve serbest Karbondioksit ( CO2 ) gazının bulunması içimi kolaylaştırdığı gibi bromür ( Br ) ise sakinleştirici etki yapar. Mide – Bağırsak sistemi ve ona bağlı salgı bezlerinin dış salgı motilitesini arttırır.

Giriş yolunun ilk virajında, sağ tarafta düzenlenmiş günübirlik alanların ilki olan, Horoz Dere’nin oluşturduğu vadinin denize ulaştığı İçmeler Koyu kuş bakışı görülür. Ağaçlar ile kumsalın birleştiği sıcak günlerde serinleme imkanının bulunduğu alan toplamı 4.5 ha. dır.

600m uzunluğunda bir plaja sahip günübirlik tesis alanında bir adet Kır Gazinosu, 3 adet Tuvalet Binası ( 19 adet erkek ve 19 adet bayan ) ve 40 tonluk Su Deposu da bulunmaktadır. Oldukça düz sayılabilecek meyile sahip İçmeler Koyuna ana yoldan ayrılan toprak yol ile ulaşılmaktır. Oldukça sık çamlık, yer yer fundalıkların oluşturduğu bitki topluluğunda münferit çınarlarda bulunmaktadır.

İçmeler koyundaki mevcut tesisler yaklaşık 1200 kişiye hizmet verebilecek kapasiteye sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir