Bu yıl Sahiller boşalıyor Yaylalar doluyor

ADANA – Adana‘nın Pozantı ilçesinin Akçatekir, Bürücek ve Kamışlı, Kozan ilçesinin Horzum ve Göller, Karaisalı ilçesinin Kızıldağ, Aladağ ilçesinin Başpınar ve Meydan, Osmaniye’nin Zorkun, Mersin’in Gözne Yaylaları, bu yıl sakinlerinin yanı sıra, Ramazan nedeniyle yaylalara gelen misafirlerini de ağırlayacak.

Ramazanı ve bayramı yaylalarda geçirmek isteyen vatandaşlar, ev kiralamak için arayış içerisine girdi. Talebin yoğun olarak yaşandığı Adana’nın Pozantı ilçesinde vatandaşlar, Kiralık ev bulabilmek için belediyeden yardım istiyor.

Tur Operatörleri Birliği Platform Sözcüsü ve Baracuda Tur Yönetim Kurulu Başkanı Cem Polatoğlu, sezona denk gelen Ramazanın Turizm sektörünü olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi.

Bu durumdan en çok iç turizmin etkileneceğini ve güneydeki bazı otellerde rezervasyonlarda daralma yaşanmaya başladığını anlatan Polatoğlu, sektördeki bazı temsilcilerin müşterilerine alternatif  Tatil seçenekleri sunarak talep daralmasını aşmak için arayış içerisine girdiğini ifade etti.

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay da, Ramazanın yaz aylarına denk gelmesini en iyi şekilde değerlendirerek, yörelerindeki yayla turizmini canlandırma arzusunda olduklarını ifade etti. Bu sezon ilçelerindeki yaylalara vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini ve kiralık ev taleplerini karşılamakta zorluk çektiklerini belirten Çay, ”kiralık ev bulamayan vatandaşlar bize başvurarak belediye olarak devreye girmemizi istiyor” dedi. Pozantı ilçesine bağlı Akçatekir Belde Belediye Başkanı Mehmet Kılınçkaya da, beldelerine gelenlerin genellikle kendi evlerinde konakladıklarını ifade ederek, buna karşın bu yıldan itibaren kiralık ev talebinde de artış olduğunu ifade etti.

Beldede resmi kayıtlara göre 18 bin konutun bulunduğunu ve bunların büyük bölümünün dolduğunu belirten Kılınçkaya, kış aylarında 500′e kadar düşen nüfusun yaz aylarında 120 bine çıktığını vurguladı. Kılınçkaya, yayladaki yoğunluğun ramazan öncesi arttığına işaret ederek, sezonluk kiralık ev fiyatlarının ise 1000-4000 TL arasında değiştiğini vurguladı.
Yaylacıların oruçlarını rahat ve serin ortamda tutabilmeleri için belediye olarak her türlü önlemi aldıklarını anlatan Kılınçkaya, ”yiyeceklerin fahiş fiyatla satılmaması için denetimlerimizi artırdık” dedi.

OSMANİYE BELEDİYE BAŞKANI KARA

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara ise, ramazanın yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle ünlü Zorkun Yaylası’nın bu yıl vatandaşlar arasında daha cazip hale geldiğini söyledi.

Sahil kenarlarına giden yöre halkının Ramazan öncesi tatillerini tamamlayarak Zorkun Yaylasına akın etmeye başladığını anlatan Kara, şöyle konuştu: ”Belediye olarak biz de ramazanın yayla sezonuna denk geleceğini düşünerek, hemşehrilerimizin oruçlarını daha rahat ortamda tutabilmelerini sağlamak için gerekli tedbirlerimizi aldık. Yaylada geçtiğimiz yıllarda yaşanan içme suyu sıkıntısının bu sezon yaşanmaması için gerekli tedbirleri aldık. Ayrıca, yayla yolundaki çalışmaları tamamladık. Zabıta ekiplerimiz sürekli denetim yapıyor. Zorkun’u daha güzel ve yaşanılabilir hale getirmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir