Sivas Balıklı Kaplıca

Sivas Balıklı Kaplıca

Sivas balıklı kaplıca, sedef hastalığı ve romatizmal hastalıkların tedavisinde ünlü bir kaplıcadır. Bu kaplıcanın önemi; Suyun ve içinde yaşayan balıkların kimyasal özelliklerinden gelir. Kaplıca suyunun 0,5 konsantrasyona sahip olması ve kimyasal içeriği nedeniyle birçok farklı rahatsızlığa iyi geldiğini bilen yöre halkı, bu tedavi edici işlevi tüm dünyada, ülke ve dünya çapında yaygınlaştırmak için çaba sarf edilmektedir. Öte yandan, genellikle kaplıca sularında yaşayan balıkların insan vücuduna saldırırcasına insan vücuduna hücum ettiği düşünülür.

Sivas Balıklı Kaplıca fiyatları

Kaplıcaların bu yönü araştırmacıları fiziksel, kimyasal, jeolojik, biyolojik ve klinik sonuçlar elde etmeye yöneltmiştir. Öte yandan birçok cilt hastası (yurt içi ve yurt dışında) kaplıcaya gelip, havuzda belirli bir süre yüzdükten ve “Balık suyu” tedavisi gördükten sonra daha iyi olduklarını söylenmektedir. Kaplıca 2003 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından tıbbi tesis olarak tescil edilmiştir. Sivas balıklı kaplıca ülkemizin kaplıcaları arasında eşsiz bir yere sahiptir. Tedavi edici işlevi nedeniyle dünyada bulunmayan kaplıca, “sedef hastalığını iyileştirmede” bilimsel ve tıbbi bir mucize sergilemektedir.

Sivas Balıklı Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Sivas balıklı kaplıcalarında kalsiyum, magnezyum, selenyum ve bikarbonat gibi iyonlar çok miktarda bulunur. Bayanlar ve baylar için ayrı ayrı yerleri vardır. Havuzda günde bin 500 kişiye kadar hizmet verilebilir.  Kaplıcaya ilk kez girenler ciddi ürperti yaşar. Nedeni, balıkların etrafta dolaşması hastalıklı bölgelerle temas sağlamasıdır.

Sivas Balıklı Kaplıca faydaları

23 gün bir alışma dönemi olarak planlanmıştır. Dişsiz balıklar derilerini yumuşatmak için ağızlarını kullanırlar. Tedaviden olumlu sonuç almak üç hafta (21 gün) sürer ve günde iki kez saat suda olmayı gerektirir. Ayrıca sabahları aç karnına birkaç bardak şifalı su içilmesi tavsiye edilir. Tedavi edilebilen hastalıklar şöyledir;

  • Sedef hastalığı
  • Hiperkeratozlu dermatolojik bozukluklar.
  • Kronik hemorajik lezyonların, rezidüel ürtiker ve nörodermatitin yardımcı tedavisinde,
  • İnflamatuar romatizmal hastalıklar (romatoid artrit, ankilozan spondilit, psoriatik artrit, kollajen hastalığı vb.)
  • Dejeneratif (kireçlenme) hastalık
  • Romatoid artrit, periosteitis tendinit, spondilit vb.)
  • Bel ve boyun ağrısı

Sivas Balıklı Kaplıca Fiyatları

Sivas balıklı kaplıca özellikle sonbahar ve kış aylarında tercih ediliyor. Sezonun yoğun olduğu dönemlerde artan kaplıca fiyatları yaz dönemlerinde daha uygun fiyatlı oluyor. İndirim dönemlerinde kaplıcalarda büyük indirimler yapılıyor.

Erken rezervasyon kampanyası döneminde indirimli termal tesis fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Son dakika kampanyalarında da %50’ye varan indirimler ile rezervasyon yaptırmanız mümkün. Sivas balıklı kaplıca fırsatlarından anında haberdar olabilmek için takip etmeyi ihmal etmemelisiniz.

Sivas Kaplıca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir