Mudurnu Babas Kaplıcası

MUDURNU BABAS KAPLICASI

Mudurnu’ya 5 km. uzaklıktadır. Çevresi yeşilliktir. Su sıcaklığı 37.2 0C’dir. Değişik debiye sahip bir çok kaçak kaynak bulunduğundan, yararlanılabilir toplam akım hesaplanamamıştır.Kaynak noktaları zaman içinde değişmektedir. Halen 18 yataklı bir otel çalışmaktadır. 138 yataklı 3 yıldızlı bir otelin inşaatı da devam etmektedir. Kaplıca suyu metabolizma hastalıkları ile romatizma, kadın, sindirim ve böbrek hastalıklarına iyi gelmektedir. İçme şeklinde kullanılması durumunda karaciğer ve safra yolları üzerinde de tedavi edici olduğu belirlenmiştir.
Babas Kaplıcası; Bolu kent merkezinin 52 km. güneybatısında bulunan Mudurnu İlçesinin 5 km. güneyinde, Gürçam Köyü yakınında yer almaktadır.

Ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır. Bolu’ya en yakın havaalanları Ankara ve İstanbul’da bulunmaktadır. Ankara’ya uzaklık 242 km., İstanbul’a 312 km.dir.

Denizden yüksekliği 840 m. dir.

Mudurnu Babas kaplıca sularının karaciğer, safra yolları rahatsızlıkları, metabolizma hastalıkları ve hafif diyabetliler üzerinde olumlu etkileri görülmektedir.
İzotermal, hipotonik .Bikarbonatlı, kalsiyum, magnezyum ve karbondioksitli .İletkenlik (6,2x 10−4 mho), ph: 6,47 .1216 mg/lt .40 ºC.

Babas Kaplıca Oteli, Babas Kaplıca Birliği (%60 Özel İdare, %40 Mudurnu Belediyesi) mülkiyetinde olup, Miya Mühendislik A.Ş tarafından işletilmekte olup, tesis 138 yatak kapasitelidir. Tesiste 2 umumi ve 1 özel banyo yer almaktadır.

Bolu Mudurnu Babas kaplıca alanı Turizm Teşvik Kanunu uyarınca Turizm Merkezi ilan edilmemiştir. Alanda turizm yatırımı yapmak isteyen yatırımcıların Bolu Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Adresi: GÜRÇAM KÖYÜ, 14800 Mudurnu/Bolu
Telefon numarası: (0374) 421 36 88

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir