Kars’ın Tarihi Yerleri

Kars, yaylaları, gölleri ve temiz havası ile, doğal güzellikler bakımından oldukça zengin bir ildir. Bir bölümü il sınırlan içerisinde kalan Ağrı Dağı, volkanik yapısı ve yaban hayvanları ile araştırmacılar için eşsiz bir kaynak oluştururken, dağ sporları bakımından da ayrı bir değer taşımaktadır, ilde irili ufaklı çok sayıda göl de bulunmaktadır. Bunların en önemlisi olan Çıldır Gölü yakınında kamp kurma ve balık avlama olanağı vardır. Gölde bulunan ve Kuş Adası olarak anılan bir adada değişik türlerde kuşlar yaşamaktadır. Sarıkamış llçesi’ne 4 km uzaklıktaki bir orman içi dinlenme yeri olan Soğuksu da ilin önemli mesire yerlerindendir. Yöredeki soğuk su kaynakları ve yeşil orman dokusu, ilginç doğal değerler oluşturmaktadır. Günlük kapasitesi 1.500 kişi olan Soğuksu dinlenme yerinde, büfe, masa, bank, ocak, içme suyu, tuvalet gibi tesisler yanında serbest oyun alanları da düzenlenmiştir. Soğuksu’nun kullanıma en uygun dönemi haziran-ağustos ayları arasıdır.

Kars ili’nde kar örtüsünün uzun süre kalkmaması, ilde kış sporları yapılmasına olanak tanımaktadır. Sarıkamış’ın batısında yer alan kayak bölgesinde telesiyej ve konaklama tesisleri bulunmaktadır. Yöreye belediye otobüsleriyle de ulaşılmaktadır. Kars’ta Sarıkamış, Göle ve Posof ormanları da doğal güzelliklerle dolu, görülmeye değer yerlerdir.

Ayrıca il merkezindeki İnönü Meydanı, Belediye, İstihkâm Halkevi, Yenidoğan ve Belediye parkları da kent içi dinlence alanla-rındandır.

KARSTAKİ İÇMELER VE KAPLICALAR: Kars İli şifalı su kaynakları bakımından da zengindir. Ancak ildeki bu değerlerden gerektiği gibi yararlanılamamaktadır. Kars’ta bulunan şifalı su kaynaklarının çoğunda tesis bulunmamaktadır. Bu kaynaklar arasında, Çıldır’daki Öncül Köyü ve Deveboynu, Göle’deki Göle ve Koruvenk, Kağızman’daki Kötek kaplıcaları sayılabilir. Ardahan’ daki Ur Köyü, Arpaçay’daki Akyaka, Kağızman’daki Kötek, Aktaş ve Kızıltaş, Göle’deki Göle ve Sarıkamış’taki Sarıkamış madensuları da ilin diğer su kaynaklarını oluşturmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir