Büyükada

Marmara’nın cennet adası, Prens adaları içinde en görkemlisi olan Büyükada’da gezilecek yerler saymakla bitmez. Tarihi boyunca Rum ve Türk kültürlerinin özellikleri ile harmanlandığı Büyükada’nın gezilecek yerleri, görülecek güzellikleri masmavi denizin ve yemyeşil ağaçların içinde bizleri beklemektedir.

Eski adı Prinkipos olan Büyükada iki tepenin arasında kalan, tarih boyu ünlü devlet adamlarının sürgün edildiği, Türk ve Rum aydınlara ev sahipliği yapan, huzuru ile büyüleyen Büyükada’ya yaz –kış yerli ve yabancı turist akını olmaktadır. Adanın zenginliklerini duyan herkes adayı keşfetmeye başlamıştır.

Büyükada konuklarını ilk olarak iskele meydanında karşılamaktadır. Büyükada’da gezilecek yerler burada başlamaktadır. Sahil boyu uzanan restoranlar ve kafeler ile Büyükada otelleri bizlere merhaba demektedir. Saat Kulesi’nden sonra adanın çiçekli sokakları ve tarihi köşkleri konukları beklemektedir.

Adaya günü birlik gelenlerin Büyükada gezilecek yerler listesini önceden hazırlamış olmaları yararlarına olacaktır. Adadaki evlerin çoğunun yazlık ev biçiminde olması, tarihi yapısı ve yemyeşil doğası ile Büyükada, başta şehir hayatında uzaklaşmak isteyen İstanbulluları ve diğer şehirlerden gelen ziyaretçileri her mevsim kendine çekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir